Tijekom nedavnog sastanka ministara vanjskih poslova Šangajske organizacije za suradnju (SCO) kineska diplomacija istaknula je kako organizacija 'aktivno podupire regionalnu suradnju'. Naglašena je 'politika prijateljstva i partnerstva sa susjednim zemljama' tzv. 'Šangajski duh' koji 'karakterizira uzajamno povjerenje, uzajamnu korist, jednakost, suradnju, poštovanje raznolikih civilizacija i zajedničkog razvoja'. Najzanimljivije i najvažnije od svega, raspravljalo se o punom uključivanju Indije, Pakistana i Irana u Šangajsku organizaciju, pošto spomenute zemlje imaju tek status promatrača. Neki od temeljnih postulata Šangajske organizacije su međusobno poštivanje neovisnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta, međusobno nemiješanje u unutrašnje odnose, isključivanje međusobnih prijetnji i korištenja sile.
NATO i unipolarnost – Šangajska organizacija i bipolarnost
Za razliku od NATO saveza gdje Sjedinjene Američke Države vode glavnu riječ i nemaju ravnopravnog partnera, Šangajska organizacija za suradnju predstavlja ravnopravno savezništvo dvije velike vojne i političke sile – Rusije i Kine. NATO savez ustrojen je na način da niti jedna država tog saveza, a niti sve one zajedno, ne mogu ugrožavati Sjedinjene Američke Države i njihove strateške interese, NATO standardi su upravo praktična primjena te zamisli. Vertikalna piramidalna struktura NATO pakta: na vrhu SAD, zatim slijede bivše kolonijalne sile Francuska i Britanija koje su zadržale ponešto od kolonijalnog pristupa, pa bi mogli izdvojiti veće (Njemačka, Italija, Turska) i manje članice (Hrvatska, Norveška, Slovačka). U Šangajskoj organizaciji za suradnju razlikuju se velike vojne i nuklearne sile (Kina i Rusija) i male saveznice (npr. Kazahstan, Kirgistan). Za razliku od NATO pakta u kojem nitko ne može biti opasan po Sjedinjene Države, niti ravnopravan sa njima, pošto su sve ostale države sateliti SAD-a, odnos između Kine i Rusije je partnerski i ravnopravan. Rusija nije satelit Kine i obrnuto. Unutrašnja struktura NATO pakta je dakle piramidalna, vertikalna, unipolarna ( SAD i sateliti), dok je struktura Šangajske organizacije za suradnju horizontalnija, bipolarna, Rusija i Kina gornje su točke piramide okrenute naglavačke, dok ostatak čine države manjeg utjecaja koje su s njima u savezu. U NATO savezu razlikuju se veći i manji sateliti SAD-a, dok u Šangajskoj organizaciji ne može biti govora o satelitima pošto ne postoji satelit koji kruži oko dva tijela.
Širenje Šangajske organizacije – prema unutrašnjoj multipolarnosti
Punopravno članstvo Indije, Pakistana i Irana u Šangajskoj organizaciji označilo bi kraj bipolarnosti te organizacije te bi Šangajska organizacija u punom smislu riječi postala multipolarna. Mnogoljudna i nuklearna Indija, nuklearni Pakistan, energentima bogat i nezavisan Iran doprinijet će daljnjoj horizontalnosti Šangajske organizacije čineći 'veliku petorku' na vrhu. Dominacija jedne sile kao što je to slučaj s NATO paktom nikako nije moguća.
Indijska vlada krajem prošle godine objavila je da se Indija sprema na puno uključivanje u Šangajsku organizaciju. Indijski političar Sanjay Singh tom je prigodom izjavio: 'Naše vodstvo je jasno izjavilo da je Indija spremna igrati veću, širu i aktivniju ulogu u Šangajskoj organizaciji kao punopravna članica, kada članice Šangajske organizacije odluče pokrenuti proces širenja. Impresionirani smo što je Šangajska organizacija postala važan regionalan forum s naglaskom na pitanjima regionalnog značaja koja su relevantna i suvremena. Šangajska organizacija igrala je konstruktivnu i vrijednu ulogu u promicanju mira i prosperiteta u našoj regiji. Ona je napravila značajne doprinose kako u regionalnom ekonomskom razvoju tako i u regionalnoj stabilnosti.'
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.