Potpuni kaos na pretežno zapadnom tržištu (SAD, EU te Japan kao rijetki predstavnik Istoka koji je u ogromnim problemima i uvijek se "trpa u koš" sa zapadnom ekonomijom) se nastavlja. Mnogi govore da se radi o globalnoj krizi. Da li je baš tako?
Promatrajući situaciju u Rusiji, nekim zemljama Latinske Amerike te Kini (malo uzdrmanoj smanjenjem kupovne moći na Zapadu, ali zato veoma dobro snabdjevenom zlatom), ne bi se baš reklo da je kriza globalna. Norveška također ne osjeća neke velike probleme, Švicarska nešto veće, ali sve je to daleko od EU, SAD i Japana. Ukratko, oni koji imaju prirodne resurse (Rusija, Norveška...) te zlato i jaku industriju (Kina), a munjevito se rješavaju dolara i eura su u daleko boljoj situaciji od ostalih.
Trka za zlatom se nastavlja, također i potraga za njim. Povjerenje u papirnate vrijednosti vrtoglavo pada. U tom kontekstu je veoma zanimljiva vijest da zapadne banke povlače novac iz srednje i istočne Europe, uključujući Balkan.
Mediji u Srbiji prednjače sa ovim vijestima u posljednjih nekoliko dana. Evo što kaže Politika: "Velike zapadne banke su od sredine prošle, do sredine ove godine povukle iz istočne Europe oko 70 milijardi dolara (55 milijardi eura) - pokazuju podaci koje je objavila Banka za međunarodna poravnanja (BIZ) sa sjedištem u Bazelu.
To odgovara, kako prenose 'Handelsblatt' i 'Neue Zurcher Zeitung' pozivajući se na analizu "Bečke inicijative", oko 4 posto privredne performanse u istočnoeuropskim zemljama."
Odakle su banke koje su otvarale poslovnice kao što gljive rastu poslije kiše u ovom dijelu Europe? Većinom iz Italije, Njemačke i Austrije. Unicredit, Banca Intesa, Raiffeisen, Hypo, Volksbank itd…
Erik Bergloff, glavni ekonomista Europske Banke za razvoj, je rekao Handelsblattu da se povlačenje kapitala nastavlja jer banke moraju povećati vlastiti kapital na domaćem tržištu. Politika piše da Mađarska najviše osjeća povlačenje kapitala i da je izgubila oko 18 milijardi eura. To je 4 % BDP-a. Iz Slovenije je povučeno oko 5 milijardi eura. To je skoro 10% slovenskog BDP-a.
Politika dalje kaže: "U Mađarskoj i Sloveniji, u dvije zemlje regije koje zadaju brigu EU, povučeni kapital iznosi između 10 i 15 posto brutonacionalnog proizvoda, u Bugarskoj, Hrvatskoj, Litvi i Srbiji on je između 5 i 10 posto".
Ove brojke su kontradiktorne. Prvo piše da je povučeno novca u vrijednosti od 4% BDP-a a onda se spominju brojke od 10 i 15%. Očigledno da i ovdje vlada konfuzija.
"U mnogim zemljama poput Češke, Rumunjske ili Slovačke one drže udio od čak 70 posto".
Što predstavnici banaka kažu u vezi ovoga? Da je povlačenje novca umjereno. Interesantno, s obzirom kako su prije 10-tak godina agresivno ulazile na ova tržišta, sada je povlačenje umjereno. Zašto uopće povlačenje? Što se to dešava? Ova izjava sa umjerenim povlačenjem zvuči kao fraza "kontrolirani bankrot" za Grčku. Malo je reći nejasno.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.