Jedna od omiljenih fraza ovdašnjih opskurnih nogometnih dužnosnika da ne žele miješati sport i politiku notorna je neistina koju javnost s vremena na vrijeme mora progutati, kada nema dovoljno dokaza da je stvar posve suprotna.
No svjesni smo da ovdje gotovo i da nema profitabilnog posla u kojem politika i političari nemaju svoj lavovski udio, a u sportu, poglavito nogometu vrti se ogroman novac, te je zaista teško ne primijetiti ovu vezu.
Veza između nogometa, biznisa, kriminala i politike na našim prostorima samo je ogranak europskog i svjetskog sustava koji sa znatno više stila funkcionira već desetljećima, zapravo otkad se u ovom sportu zarađuje veliki novac.
Povremeno se u javnosti podigne poneka afera, ali vrlo brzo i iščezne poput kapi u moru, te se stječe dojam da nema praktičnog interesa za razotkrivanje prave pozadine posla u kojemu su nogometaši najčešće samo dekor iza kojeg profitiraju televizije, proizvođači sportske opreme, pivari, kladionice, menadžeri, vlasnici klubova i dužnosnici.
Teško je običnom građaninu pojmiti zašto je godišnja plaća prosječnog europskog nogometaša veća od onoga što bi on mogao zaraditi za života, ali to je nešto na što smo se već navikli i oko čega ne postavljamo pitanje, a posebna je tema kako ostali navedeni u ovom lancu zarađuju i mnogo više.
Zbog svega navedenog nije teško povjerovati u optužbe da su dužnosnici krovne svjetske nogometne federacije (FIFA) korumpirani, te da je korumpiran i njihov dojučerašnji predsjednik Sepp Blatter, koji je prethodnih 17 godina proveo na najvišoj funkciji.
Ako se ima u vidu da su godišnji prihodi FIFA oko 1,5 milijardi dolara, doista bi bilo vrlo naivno smatrati da je Blatter tek tako sjedio tu radeći za mjesečnu plaću i usput odlučivao o pravednoj podjeli kolača.
Međutim, optužbe za korupciju protiv Blattera i drugih FIFA dužnosnika (šestorica uhićenih i ispitivanih u Švicarskoj) koje su iznesene prethodnih dana u najužoj su mogućoj vezi s politikom, jer su usmjerene na pokušaje da se Rusiji ospori pravo na organiziranje Svjetskog nogometnog prvenstva 2018. godine, a tko to ne vidi, taj nije objektivan promatrač.
Politička pozadina u zahtjevu da se istraži da li su Rusija i Katar (2020. godine) došli do domaćinstva tako što su kupovali glasove, ovoga puta posve je otvorena, a zahvaljujući inicijativi britanskog premijera Davida Camerona, o korupciji u nogometu raspravljalo se i na summitu lidera G7 proteklog vikenda u Njemačkoj.
Nakon što je Blatter pod pritiskom zapadne javnosti prošlog tjedna podnio ostavku, usprkos činjenici da mu je samo nekoliko dana prije izglasan šesti predsjednički mandat u FIFA, Cameron je ocijenio da je to 'prilika da očistimo sport koji volimo' i prilika da se nauči šira lekcija o borbi protiv korupcije.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.