Prvorazredna senzacija summita "Protiv nasilnog ekstremizma" koji je u Washingtonu organizirao Barack Obama bilo je sudjelovanje ravnatelja ruskog FSB-a Aleksandra Bortnikova, a ništa manje iznenađenje izazvala je odluka američkog predsjednika da na summit ne pozove predstavnike Izraela.
Unatoč tome što se Bortnikov nalazi na "crnoj listi" Europske unije i Kanade, on nije imao prepreka otputovati na trodnevni skup u SAD, odakle je poručio da je suradnja američkih i ruskih specijalnih službi u borbi protiv Islamske države "apsolutno moguća".
Obama se našao pod žestokim udarom američke javnosti zbog poziva Moskvi koja je delegirala prvog čovjeka FSB-a, za kojeg mediji ističu da je "Putinova desna ruka" i jedan od jastrebova ruskog sudjelovanja u ukrajinskoj krizi, te da je odavno trebao biti na listi osoba kojima je zabranjen ulazak u SAD, još zbog slučaja Magnitsky. (vidi: SAD uvodi sankcije protiv 12 ruskih državljana na temelju Magnitsky zakona)
No, Bortnikov je posve hladnokrvno, kako i dolikuje šefu službe sigurnosti nastale na temelju sovjetskog KGB-a, rekao da je pitanje partnerskog uzajamnog djelovanja u borbi protiv terorizma za njega vrlo važno, ocjenjujući da među partnerima postoji "potpuno razumjevanje".
"Nasilni ekstremizam i terorizam su problemi koji dotiču zajednice širom svijeta, uključujući Rusiju. Postoji niz pitanja na kojima radimo zajedno. Svakako imamo snažne nesuglasice kada je riječ o Ukrajini. Rusija je pozvana da sudjeluje, a vjerujem da je na svakoj zemlji bilo da odredi svoje delegacije", rekla je glasnogovornica State Departmenta Jen Psaki
Dakle, Washington i Moskva planiraju surađivati u borbi protiv terorizma, poglavito protiv Islamske države, unatoč tome što su na suprotnim stranama u krizama u Ukrajini i Siriji, što bi se svakako moglo tretirati kao vrlo dobra vijest.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.