Kina je prije dva dana vrlo oštro odgovorila na izjavu indijskog ministra unutarnjih poslova Rajnatha Singha povodom sukoba vojske dvije države na Doklamu. Peking ne prihvaća nikakve izgovore i nada se da će Indija poduzeti konkretne i pozitivne korake da ispravi nekorektne riječi i postupke, priopćila je glasnogovornica kineskog Ministarstva vanjskih poslova Hua Chunying.
Singh je rekao ranije istog tjedna da iako Indija nije agresivna i nikada nije inicirala agresiju, neće činiti kompromise na račun vlastite sigurnosti. On je istaknuo da se nada da će rješenje za tekući sraz između Kine i Indije uskoro biti pronađeno, te da će Peking poduzeti pozitivne korake u tom cilju. Hua je ponovila da je preduvjet i temelj za rješavanje incidenta koji traje od lipnja da Indija odmah i bezuvjetno povuče graničare i opremu na svoj teritorij.
Može zvučati kao loša šala, ali zbilja su se nedavno vojnici dvije države, obje nuklearne sile, gađali kamenjem i udarali šakama na platou Doklam (Donglang na kineskom jeziku) na Himalajima. Riječ je o relativno malom teritoriju, na tromeđi Kine, Indije i Butana. O čemu je ovdje riječ? Kako su dvije najmnogoljudnije svjetske države došle na rub neprijateljstva i zašto?
Ova kriza započela je u lipnju kada su Kinezi krenuli graditi put preko teško pristupačnog Doklama na visini oko 6.000 metara nad morem. To je put koji vodi do Lase na Tibetu. Indija je reagirala slanjem vojnika koji su pokušali fizički spriječiti gradnju. Podigli su navodno i dva bunkera, koje su im Kinezi netom srušili buldožerima. Od tada vojnici dvije velike armije stoje doslovno na rukohvat jedni od drugih. I svađaju se, valjda.
Uloga Indije u ovom 'produženom incidentu' doima se kontroverznom. Naime, prema službenoj verziji New Delhija, Indija je poslala vojsku na Doklam kako bi zaštitila od Kine teritorij 'koji pripada Butanu'. Indija jest saveznik Butana, ali Butan nije indijski protektorat, te ova formulacija Indijaca ne pije vodu. S druge strane, Indija ne spori da Tibet pripada Kini, a prema ugovoru iz 1890. koji su potpisale Sikkim (danas Indija) i Velika Britanija stoji da Doklam pripada Tibetu (danas Kina).
Indija i Butan nikada nisu priznali to razgraničenje, a Kina je s Butanom 1988. i 1989. potpisala nekoliko sporazuma u kojima su se dvije države obvezale da će teritorijalni spor rješavati mirno i da će se uzdržati od izgradnje vojnih objekata u regiji. Prema tumačenju indijskih vlasti Kina je izgradnjom puta prekršila sporazum. Zašto je taj put tako važan?
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.