Izravni pregovori vlasti u Kijevu s liderima Donjecka i Luganska, to je ono na čemu Rusija neprestano insistira, a s tom porukom jučer je u Moskvi dočekana pomoćnica američkog državnog tajnika Victoria Nuland, 'specijalista' za Ukrajinu.
Nuland je u rusku prijestolnicu stigla iz Kijeva, nastavljajući diplomatsku misiju svog šefa Johna Kerrya, koji je prošlog tjedna u Sočiju satima razgovarao o Ukrajini s Vladimirom Putinom i ruskim MVP Sergejem Lavrovom.
Dvije vojne supersile po svemu sudeći preuzele su od Europe inicijativu za okončanje rata na istoku Ukrajine na temelju Minskog sporazuma, a to znači da bi uskoro moglo doći do zamrzavanja konflikta.
Amerika i Rusija su pronašle zajednički nazivnik, a to je da tamo treba okončati rat, no ostalo je još otvoreno što i kada bi trebalo da bude provedeno od dogovora iz Minska, odnosno kada bi Kijev, a kada Moskva (posredstvom lidera Donjecka i Luganska) trebali činiti ustupke.
Demoralizirana ukrajinska armija ne može postignuti vojničku pobjedu protiv sve snažnije i dobro motivirane vojske samoproglašenih republika Donjeck i Lugansk, a očekivanje Kijeva da kroz pregovore može vratiti kontrolu državne granice sa Rusijom nije realno.
Dakle, stanje na terenu ne ide u korist vlastima u Kijevu, te bi trebalo očekivati da oni počnu činiti ustupke, a jedan od prvih trebalo bi biti prihvaćanje da sjednu za pregovarački stol sa predstavnicima pobunjenih regija.
Nuland je u Moskvi objasnila da SAD nemaju namjeru izravno pristupiti mirovnom procesu, odnosno 'Normandijskom formatu' u kojem je donijet sporazum u Minsku 12. veljače kad su čitavu noć i pola idućeg dana pregovarali lideri Njemačke, Francuske, Ukrajine i Rusije. (vidi: Teška noć u Minsku: Dogovoren prekid vatre u Ukrajini - tračak nade za mir u Europi)
'Razmatrali smo kako bi SAD mogle da podupru sporazum iz Minska. Razgovarali smo o konkretnim koracima', istaknula je Nuland, dodajući da nema naznaka da ukrajinska vlada namjerava da nastaviti vojnu ofenzivu na istoku zemlje.
Nuland je također rekla da SAD žele da pomognu da se učvrsti krhko primirje na istoku Ukrajine i da podrže napore za političko i humanitarno rješenje problema, te da je dogovoreno da se nastave američko-ruski kontakti po ukrajinskoj temi.
Ona je izjavila da bi SAD voljele vidjeti prisustvo svih strana u radnim skupinama, uključujući sve strane u takozvanoj trojnoj kontakt skupini (Ukrajina, Rusija, OESC i predstavnici Donjecka i Luganska) i pozvala Ukrajinu, Rusiju i OSCE da provode Minski sporazum u političkim, ekonomskim i humanitarnim aspektima.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.