Komunistička partija Kine održala je 19. Kongres trasirajući put za narednih pet godina razvoja zemlje. Protekli Kongres smatra se povijesnim iz nekoliko razloga, a ponajviše zbog povijesnog mjesta koje je već sada zauzeo partijski lider i predsjednik države Xi Jinping. No, najprije treba razumjeti da je Kina u procvatu. U silnom je usponu kojem se ne nazire kraj. Riječ kriza nije spomenuta tijekom tjedan dana zasjedanja KPK. To se može doimati vrlo neobičnim iz europske političke perspektive u kojoj je kriza ključna riječ.
Dakle, nema krize. Zbog toga se o njoj ne govori. Kinezi su ponosni na svoju zemlju i čvrsto vjeruju u nacionalni preporod koji se događa pred njihovim očima. Opipljiv je. KPK je proklamirala da će do 2035. biti ostvarena socijalistička modernizacija, a do 2049. (100. godišnjica osnutka Narodne Republike Kine) još više. 'Do sredine 21. stoljeća razvit ćemo Kinu u snažnu socijalističku zemlju, prosperitetnu, demokratsku, kulturološki naprednu, harmoničnu i lijepu', obećava KPK. Drugim riječima, plan im je biti vodeća zemlja svijeta.
To neće doći samo od sebe. Da bi se ciljevi ostvarili potrebno je uložiti smislene napore i preskočiti prepreke kojih ima. Na unutarnjem planu dvije su proturječnosti očigledne. Neuravnotežen i neodgovarajući razvoj i rastuća potreba naroda za boljim životom. To je trenutačno stanje socijalizma s kineskim karakteristikama.
Kineski socijalizam je doista karakterističan, jedinstven zapravo. Takvog nije bilo u povijesti. Socijalistička zemlja koja nezadrživo grabi ka prvom mjestu najjačih ekonomija svijeta. Socijalistička zemlja u kojoj je ove godine uloženo 120 milijardi dolara u željeznicu, koja je već najrazvijenija u svijetu. Zemlja s više od milijardu korisnika mobilnog interneta.
Ono čega ne bi smjelo biti u socijalizmu jest siromaštvo. Ne smije biti gladnih. Ne smije biti beskućnika pored kojih jure 'bentley' i 'rolls roys' automobili. Ili 'mercedesi' koji su dostupni ovdašnjoj srednjoj klasi. Auti su statusni simbol, pa i oni sa skromnijim plaćama radije će ručati skromno, nego što će štedjeti na autima. A beskućnika ipak ima ovdje u Pekingu, iako se doima da ih je znatno manje nego u mnogim drugim svjetskim prijestolnicama i velikim gradovima. A većina siromašnih nije u gradovima.
Jasno je da su socijalne razlike nepoželjne u socijalističkom modelu upravljanja, pa je nekoliko dana prije Kongresa KPK predsjednik države i generalni tajnik partije Xi Jinping naglasio da se siromaštva ne smije biti. 'Treba da uložimo sveobuhvatne napore u borbu za smanjenje siromaštva, jer je to najteža od svih teških borbi. Centralni komitet KPK-a učinit će sve da iskorijeni siromaštvo u seoskim sredinama do 2020. godine ' kazao je Xi.
Drugi važan unutarnji zadatak je iskorjenjivanje korupcije, koje kineski komunisti planiraju provesti samonadzorom partije. To je put bez kraja. O svemu važnom, pa i onome što nam se može učiniti manje važnim pita se partija. Moć je posve centralizirana. Xi Jinping je taj kojeg se pita.
Pred Xijem su dva prioriteta – borba protiv korupcije i ideološka recentralizacija, odnosno ideološko čišćenje. On se opredijelio da na taj način vrati partiji autoritet koji je djelomično narušen u vrijeme njegovog prethodnika Hu Jintaoa, u čije vrijeme je cvjetala korupcija.
Xijeva pozicija je dodatno učvršćena u najuže rukovodstvo partije, u sedmočlani Politbiro uveo je najodanije drugove. Prema procjeni ruskog 'Komersanta' Xi je tako trasirao sebi put ka trećem predsjedničkom mandatu nakon 2022. godine. Svi članovi Politbiroa, a među njima je i premijer Li Keqiang, u partiji su 40 i više godina. Prošli su sve stepenice, od omladinskih ogranaka i lokalnih komiteta do vrha. Oni su se obvezali da će biti lojalni i pošteni prema Partiji i zauzeti čvrst stav protiv riječi i djela kojima se krše Ustav i pravila KPK i kompromitira centralizirano rukovodstvo ili jedinstvo Centralnog komiteta KPK-a.
'Rukovodstvo bi trebali striktno poštivati Ustav KPK-a i politička pravila, u potpunosti sprovodi smjernice usvojene na 19. nacionalnom kongresu KPK-a i prati centralizirano, jedinstveno rukovodstvo Centralnog komiteta KPK-a s generalnim sekretarom Xijem u centru', navedeno je u priopćenju.
Ono na čemu insistira Xi je produbljivanje sveobuhvatnih reformi. To se puno puta moglo čuti u vrijeme Kongresa i u danima nakon njega. To nije ništa novo, jer su Xijevih proteklih pet godina obilježile reforme. Primijenjeno je više od 1.500 reformskih mjera, koje zadiru u sve oblasti društvenog života. Najvažnije za te reforme jest da se one uistinu primjenjuju.
Xi insistira na tome da je otvaranje Kine prema svijetu ključan potez koji odlučuje sudbinu zemlje. Prema njegovim riječima KPK će na temelju dobivenih iskustava dalje poticati modernizaciju sustava upravljanja državom, dosljedno produbljivati reforme i otvaranje. On je tom prilikom izrazio uvjerenje i da će veliki preporod kineskog naroda sigurno biti ostvaren kroz proces reformi i otvaranja.
A najavio je i jačanje armije. 'Trebamo se potruditi da pretvorimo našu narodnu armiju u prvoklasnu vojsku svijeta do sredine 21. stoljeća' rekao je Xi. On je zatražio od vojske da uči i implementira duh 19. nacionalnog kongresa KP Kine i da nastavi ići u smjeru izgradnje moćne vojske s kineskim karakteristikama. On se založio i za modernizaciju nacionalne obrane i vojske, a kineski rukovoditelji neprestano ističu kako Kina nema hegemonističkih ambicija.
Devetnaesti nacionalni kongres KPK utemeljio je povijesno mjesto za misao Xi Jinpinga o socijalizmu s kineskim karakteristikama za novu eru, navedeno je u rezoluciji koja je usvojena na Kongresu. 'Moramo slijediti ovu misao i konstantno je razvijati na dugoročnoj osnovi', stoji u rezoluciji. U dokumentu je navedeno da je misao 'važna komponenta teorije socijalizma s kineskim karakteristikama i predstavlja vodič za djelovanje svih članova (KPK) i za kineski narod koji teži nacionalnom preporodu'.
Prije Xija, u povelju KPK je posthumno ušao Deng Xiaoping, koji je pokrenuo reforme prije četiri desetljeća. Za Xija se govori da bi mogao postati najznačajniji kineski komunistički lider nakon Mao Ce Tunga, a Kina bi u tom slučaju morala biti vodeća zemlja svijeta. Dakako, bio bi to svijet s kineskim karakteristikama.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.