Međunarodni monetarni fond upozorio je da su Europa i Sjedinjene Države ušle u "opasnu novu fazu", te su u opasnosti od pada natrag u recesiju ako zakonodavci ne poduzmu hitne mjere.
Reuters navodi MMF-ovog glavnog ekonomista Olivier Blancharda koji je rekao u utorak kako dug eurozone predstavlja prijetnju svjetskoj ekonomiji, te je također upozorio na opasnost od ozbiljnih posljedica za globalni rast gospodarske krize.
"Zabrinutost od raspada eurozone je pretjerana", kako je navedeno od agencije Fitch , međutim grčki premijer George Papandreou najavljuje referendum o tome hoće li Grčka nastaviti borbu protiv svoje dužničke krize u eurozoni i će tražiti izlazak iz jedinstvene valute., kako prenosi grčki dnevnik Kathimerini.
Ekonomski analitičar Michael Mross analizira trenutnu situaciju u Europi i SAD-u:
"Morate uzeti u obzir da postoji neka vrsta rata oko valute eura i dolara, posebno s rejting agencijama" rekao je Mross
" Kako god završilo na kraju jednadžba neće biti točna. Na kraju obje valute neće uspjeti, jer i Europa i SAD imaju više ili manje iste probleme. Oni su više od duga. "
"U ovom trenutku Grčka postaje više od protektorata - protektorat za Europsku središnju banku MMF-a. Grci ne kontroliraju više svoje gospodarstvo " dodao je i nastavio:
"Hvala Bogu, da u Velikoj Britaniji nije euro. Ako mislite da smo u lošem položaju sada, zamislite tek u kojoj situaciji bi bili da imamo euro. Grčka je u nezavidnoj poziciji, Italija je na skliskoj padini, prognoza koje dolaze iz Španjolske su više loše nego dobre. Cijela stvar će završiti u suzama. ", zaključio je Michael Mross, autor knjige "Slom valuta".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.