Kijev bi u nedjelju 12. lipnja mogao biti poprište krvavih nereda, ako se obistine prijetnje radikalnih nacionalista 'Desnog sektora', koji su najavili da će silom oružja odgovoriti na održavanje LGBT parade. SAD i EU, koje će imati službene predstavnike na paradi očekuju od kijevskih vlasti da omoguće mirno provođenje ove manifestacije. Istodobno, UN su zatražile od Kijeva da razoruža ili da stavi pod kontrolu 'Desni sektor' i ostale paravojne skupine, koje djeluju na teritoriju Ukrajine izvan zakona.
Dok bi 6.000 policajaca možda i mogli biti dovoljna garancija da će takozvani Marš jednakosti zakazan za nedjelju biti održan, ostaje vrlo upitno kako će i da li će uopće vlast biti kadra obuzdati Desni sektor i ostale neonacističke skupine koje su ključno doprinijele nasilnoj smjeni režima u Kijevu u proljeće 2014. Pred kijevskim rukovodstvom je težak zadatak da razoružaju i podčine sebi junake revolucije s Majdana koji su ih nekoć doveli na vlast i kojima su pripisane najveće zasluge za 'obranu od ruske agresije' na istoku Ukrajine.
'U Ukrajini još postoji niz nasilnih skupina, kao što je Desni sektor, koje djeluju potpuno nekažnjeno kao samostalna sila zahvaljujući službenoj popustljivosti na najvišoj razini, kako u Donbasu, tako i u ostatku Ukrajine. Posebnu zabrinutost izaziva što ove skupine koriste nasilje i prijetnje da bi izvršile pritisak na pojedince koji imaju druga uvjerenja, te na pravosudni sustav i novinare', navedeno je pored ostalog u dokumentu koji je na temelju posjeta Ukrajini prošle godine sačinio i prije nekoliko dana objavio posebni izvjestitelj UN Christof Heyns.
U dokumentu je navedeno da se 'Desni sektor', 'Sloboda', 'Samoobrana' i slične ultranacionalističke skupine moraju proglasiti nezakonitim, te se stvarno razoružati, raspustiti i izvesti pred lice pravde ili se podčiniti zakonu. 'Akti nasilja i zastrašivanja od strane čelnika i članova tih grupa ne smiju nailaziti na popustljivost države na bilo kojoj razini, te njihovo poticanje na nasilje i mržnju prema drugim zajednicama mora biti kažnjeno', stoji u Heynsovom izvješću.
Premda ništa od navedenog u dokumentu UN-a ne bi trebalo biti sporno niti u jednoj državi u Europi, u Ukrajini je ipak bitno drukčije. Kada je u veljači poljska televizijska postaja TVN24 prikazala dokumentarni film 'Ukrajina; Krinke revolucije' francuskog 'Canala +', u kojem je navedeno manje više isto što i u spomenutom izvješću UN-a, ukrajinsko veleposlanstvo u Varšavi reagiralo je oštrim priopćenjem u kojem se govorilo o 'obrani europskih vrijednosti na Majdanu', te o borbi protiv 'carskih apetita Rusije'. (vidi: Dvije godine nakon Maidana: Zašto Europa nije primila Ukrajinu u zagrljaj?)
No, ta vremena kada je samo antiruska politika bila dovoljna za proeuropsku legitimaciju očigledno su prošlost, te se od ukrajinskih vlasti sada traži da svoju privrženost vrijednostima zapadne demokracije dokažu na polju vladavine zakona i poštivanju ljudskih prava. Iako bi u Kijevu više voljeli da ih se ne isprobava organiziranjem gay parade, to je njihova neizbježna obaveza i ispit iz demokracije. Kako se oni misle obračunati s 'Desnim sektorom' i ostalima sada je isključivo briga kijevskog rukovodstva - predsjednika Porošenka, premijera Grojsmana i ministra unutarnjih poslova Avakova, prije svih.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.