Prema izvještaju PIIE-a, sedam velikih ekonomija u istočnoj Aziji, uključujući Južnu Koreju, Indoneziju, Maleziju, Singapur i Tajland, su formirale novi "renminbi blok" i prate renminbi pažljivije nego američki dolar.
Najnovije istraživanje Peterson Instituta za međunarodnu ekonomiju (PIIE) pokazuje da će renminbi (službena kineska valuta čija je osnovna jedinica juan) postati internacionaliziran za 10 do 15 godina ako Kina nastavi sa liberalizacijom svog financijskog tržišta.
Royal Bank of Scotland predviđa da će renminbi postati u potpunosti konvertibilna valuta već do 2015. godine.
Kina je postala glavni trgovački partner zemalja istočne Azije. Njen udio u trgovini proizvodima se povećao u regionalnim državama sa 2% 1991. godine na skoro 22% u 2012-oj godini, kažu u PIIE.
Renminbi takođe postaje sve jači i izvan regije. Indija, Čile, Izrael, Južna Afrika i Turska obraćaju sve više pažnje na kinesku valutu, a nekada čak i više nego na američki dolar, piše u izvještaju.
Financijski analitičari tvrde da su zbog krize dolara i eura kupci počeli da koriste renminbi jer smatraju da je Kina centar budućeg ekonomskog rasta.
Rast renminbi-a u cijelom svijetu prati činjenicu da je Kina postala druga najjača ekonomija prošle godine.
Ranije u studenom, Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj je predvidjela da će Kina preteći ekonomije cjelokupne eurozone do kraja 2012. godine te postati najjača privredna sila do 2016. godine.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.