Cijena nafte na burzama u Londonu i New Yorku u četvrtak je naglo porasla za osam posto i ostala tu. Ovo je došlo posve neočekivano nakon što je cijena sirove nafte pala do 27,8 dolara za barel i dok su prognoze eksperata predviđale da će cijena dalje padati, sve do minimalnih 10 dolara. Ali desilo se suprotno i cijena je dostigla nešto manje od 34 dolara.
Prvi put od studenog prošle godine kada je krenuo oštar pad cijene nafte, s 50 dolara za barel, promjena cijene sirove nafte otišla je prije dva dana u suprotnom smjeru, vraćajući svijet iznad psihološke granice 30.
Što je razlog naglom i neočekivanom skoku cijene nafte kojem se više od ostalih radovala Rusija, jer je rublja također odmah malo porasla u odnosu na dolar i euro? Puno toga ukazuje da je Rusija pokrenula inicijativu da sa zemljama OPEC-a sruši proizvodnju sirove nafte za pet posto, što bi trebalo dovesti do stabilizacije cijene. Ove glasine proširile su se svjetskim tržištem nafte i preokrenule tendenciju.
Moskva je prema zapadnim izvorima navodno prva 'trepnula' u odmjeravanju snage i izdržljivosti s konkurencijom u uvjetima slobodnog pada cijene nafte, koji je prouzročio krvarenje ruske ekonomije i zatražila dogovor sa zemljama najvećim proizvođačima o smanjenju ponude. Ruski izvori navode da je Saudijska Arabija zatražila od Rusije da koordiniraju smanjenje proizvodnje za pet posto.
Prema riječima ruskog ministra energetike Aleksandra Novaka, države OPEC-a (Organizacija zemalja izvoznica nafte: Alžir, Indonezija, Irak, Iran, Kuvajt, Libija, Nigerija, Katar, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Venezuela) suglasne su da već u veljači razgovaraju o ideji da se proizvodnja sirove nafte reducira za pet posto.
Neimenovani izvor američkog Wall Street Journala iz službenog Riyadha naveo je da Saudijska Arabija 'ostaje predana balansiranju tržišta i želi surađivati s ostalima poradi stabiliziranja tržišta', dodajući da su sva vrata otvorena, a sve opcije za razmatranje.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.