(tekst prenosimo u izvornom obliku)
"Čitavoga života režim je tražio od mene da mrzim Muslimansko bratstvo i nije uspio. Oni sami uspjeli su to postići za pola godine."
(Razmišljanje jednoga sunnitskog Egipćanina)
Svaki režim je oblik vlasništva, koji određuje prirodu jednoga društva, prosto rasprostirući svoje "vrijednosti", a da sebe čak i ne imenuje kao takvoga. Zapravo se radi o prikrivanju, koje je specifično svojstvo autokrativne političke ideologije. Štampa i uopće svi mediji, sudski sistem i komentari o vremenu, više su anonimno nadahnuti reprezentacijom odnosa ljudskih bića i svijeta, koju diktatura prenosi. To (ne)razumijevanje stanja stvari postaje toliko prodorno, da izgleda kao prirodni zakon, a njegove figure, izvršioci, svoje vlastite ideale često dalje ne prepoznaju u normama zdravoga razuma.
Egipat nije zaslužio ono što mu se događalo posljednjih decenija. Apsolutni egoizam i neodgovornost upropastili su državu Masr, a novi predsjednik, kako demonstranti parolama upućuju - isti je kao Mubarak! Egipatske novine su ovih dana izlazile u znak protesta protiv spornoga novog Ustava, tako što su se na pojedinim naslovnim stranicama nalazili i ovakvi naslovi: "Ne diktaturi!"
Sudije, novinari, studenti, profesori sa privatnih, ali i državnih javnih ustanova, razni privatnici i uposlenici, naravno i Front narodnoga spasa (unija opozicionih snaga, predvođena Muhamedom ElBaradeijem, Hamdeenom Sabbahijem i Amrom Moussom) najavili su bojkot referenduma o Ustavu. Karikatura na kojoj se nalazi jedna novina u ljudskome obliku, vezana lancima u ćeliji, objavljena je na naslovnim stranama više nezavisnih dnevnika, uz konstataciju "da planirani Ustav poništava prava i ograničava slobode". Egipatski "Al Ahram" već u par navrata nije izdavan, jer nije ni štampan.
Novi sukobi u Egiptu, zemlji rijetke prošlosti, veličine, kulture, ali i već dužega vapaja za demokracijom, najvjerovatnije će ostaviti nesagledive posljedice s obzirom da je već u pitanju velika podijeljenost među stanovništvom i duboka politička kriza. Demonstracije, kao ponovno buđenje revolucije, krenule su 22. novembra, kada je famozni predsjednik, inače hafiz, potvrdio da ni on, čuvar vjere, nije lišen ljudske slabosti prema vlasti i novcu, kao božanstvu, pokazavši svoje novo lice objavom vlastitoga dekreta, kojim sebi, ničim izazvan, odjednom dozvoljava "izdavanje bilo kakve odluke ili zakona kao konačnoga, na što nema dalje žalbe", čime se postavio i iznad same sudske kontrole. U subotu navečer je izjavio da povlači svoju odluku, ali to je presipanje iz šupljega u prazno, jer na snazi ostaje sve što je u odluci doneseno.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.