Victoria Nuland upravo je završila posjet Kijevu, ostavljajući ukrajinske vlasti da u nevjerici i na brzinu rješavaju tešku zadaću provedbe Minskog sporazuma, jer inače neće biti nastavka američkih i europskih sankcija Rusiji. Kijev mora u svibnju predstaviti novi zakon koji treba omogućiti organiziranje izbora u Donbasu na ljeto. Da bi Ukrajina ispunila svoj dio obaveza prema 'Minsku', to znači da treba provesti ustavne promjene, decentralizaciju vlasti, te garantirati specijalni status za Donbas. Ili to, ili Rusiji neće biti produžene sankcije.
O stvarnim razlozima posjeta Victorie Nuland, koji je popraćen prigodnim i ne do kraja određenim službenim izjavama, prva je progovorila saborska zastupnica vladajuće 'Samopomoći' Viktorija Vojcickaja, navodeći da je američka diplomatica zatražila od kijevskih vlasti da do kraja godine ispune sve obaveze iz 'Minska 2'. Nuland se prije dolaska u Kijev u Hanoveru neformalno sastala s liderima Njemačke, Francuske, Italije i Velike Britanije, gdje je pratila predsjednika SAD-a Baracka Obamu i gdje je iz prve ruke mogla saznati što najmoćniji u EU misle o sankcijama Rusiji.
'State Department insistira na tome da Ukrajina mora unijeti izmjene u Ustav o posebnom statusu za okupirane teritorije, da provede izbore na okupiranim teritorijima u kratkom roku, te da amnestira sudionike u ratu. Minski sporazum treba ispuniti do kraja 2016. Nema alternative. Mada je Minski sporazum loš, Ukrajina kao država ga je prihvatila. Rečeno nam je da ukoliko provedemo izbore onda će se dogoditi presedan, jer će ruski vojnici prvi put u povijesti dragovoljno napustiti teritorij koji su okupirali, ali nema garancija da će doista tako i biti', navela je Vojcickaja nakon sastanka Nuland sa zastupnicima Vrhovne rade.
U 'Samopomoći' navode da bi u najboljem slučaju, ukoliko Ukrajina pokaže dobru volju za provedbom izbora, te izmjeni zakon u svibnju ili u lipnju, sankcije Rusiji bile produžene do siječnja 2017. Ključna poruka Victorie Nuland je da se izbori trebaju održati u srpnju, tvrde u ovoj stranci. Njihova press služba priopćila je da je zaključak Vojcickaje razoraravajući, jer 'ukidanje sankcija nije u vezi s ilegalnom aneksijom Krima i okupacijom regija Donjetsk i Lugansk, a treba mijenjati Ustav i održati izbore na teritoriju koji je Rusija faktički okupirala'.
'Samopomoć' smatra da Ukrajina treba službeno proglasiti spomenute teritorije okupiranim, a Rusiju okupatorom, bez obzira na ukidanje ili produženje sankcija. Ova stranka već je ranije predala Vrhovnoj radi nacrt zakona 'O privremeno okupiranom teritoriju'. Također se navodi da odredba o 'posebnom statusu' okupiranih teritorija, te provedba izbora na ovim područjima predstavlja stvarnu kapitulaciju, a to je kako vjeruju u ovoj stranci 'upravo ono što je Kremlj želio kada je pokrenuo rat protiv Ukrajine'.
Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko krajem ožujka izrazio je spremnost za provođenjem izbora u Donbasu u prisustvu međunarodnih snaga sigurnosti. Porošenko je rekao i da je spreman surađivati s lokalnim vlastima u Donbasu, koje narod bude izabrao. On je istaknuo da ne namjerava imenovati gubernatore za Donjetsk i Lugansk, kao što je to ranije predviđeno 'planom Medvedčuka' (Viktora, ukrajinskog sudionika Minskih pregovora). Kao uvjet za provođenje izbora u Donbasu, Kijev je tražio smjenu rukovodilaca u Donbasu, Aleksandra Zaharčenka i Igora Plotnickog.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.