Američki ekonomist i ministar financija Timothy Geithner prihvatio je strategiju kojom bi se prebrodila fiskalna i dužnička kriza poznata kao "fiskalna litica": Do beskonačnosti i dalje.
Geithner je rekao Al Hunt-u u programu "Politički Kapital" Bloomberg TV-a 16-og studenog da je on za uklanjanje zakonskog dužničkog limita. "Trebalo ga je davno ukloniti. Što prije, to bolje." Na taj način ne bi postojala gornja granica koliko Kongres i Bijela Kuća mogu potrošiti i posuditi.
Takozvana "fiskalna litica", tehnički odvojena od limita državnog duga koji je odredio Kongres, je mjera koju je usvojio Kongres koja bi automatski povećala poreze i uvela manje rezove u potrošnji 1. siječnja 2013. godine. Stvorena je tijekom pregovora 2011-te godine između Bijele Kuće i Predstavničkog doma, koji kontroliraju Republikanci, povodom približavanja zakonskog dužničkog limita.
The Washington Post kaže: "Fiskalna litica je kombinacija rezova u potrošnji na federalnom nivou i povećanja poreza koji su planirani da bi se smanjio federalni deficit na 641 milijardu dolara sa 1.1 trilijun dolara u tekućoj fiskalnoj godini, smanjenje od 487 milijardi dolara u jednoj godini. Povećanje poreza sudjeluje sa 478 milijardi ili 98% smanjenja deficita."
I ta vrsta smanjenja deficita nije prihvatljiva za Obaminu Bijelu Kuću kao i za ekonomiste tkz. establishmenta (op.pr. vidljiva, dominantna grupa ili elita koja ima moć) koji predviđaju recesiju ako nacija sleti sa fiskalne litice.
Manje ustupke u vezi trošenja su napravile Demokrate u ljeto 2011-e godine i tako su izbjegnuti mnogi veći rezovi u trošenju koji bi se dogodili kao rezultat neuspjeha da se poveća državni dužnički limit. Ti ustupci očigledno još uvijek muče Obaminu Bijelu Kuću. Geithner je objasnio Hunt-u: "To je nešto što samo Kongres može riješiti. Kongres je to i napravio. Imamo 100 godina iskustva sa tim, i mislim samo jednom, prošlo ljeto, ljudi su odlučili da to koriste za prijetnju, da Amerika neće izmiriti kreditne obaveze po prvi put u povijesti, kao sredstvo za političke ciljeve. I to nije održiva strategija."
Ne obračajući pažnju na navodnu točnost tvrdnji Geithnera, nije održivo ako Bijela Kuća namjerava nastaviti sa trilijunskim deficitima do u nedogled. To je sigurno.
Ali fiskalna litica i utjecaj Republikanaca u vezi s državnim dužničkim limitom je također sredstvo pomoću kojeg su se Republikanci ohrabrili da traže čak male rezove u federalnom trošenju. (Ustvari, Republikanci iz Predstavničkog Doma imaju potpunu kontrolu prema Ustavu SAD da smanje federalno trošenje i deficit, bez obzira koliko većinski Demokratski Senat ili Bijela Kuća vape da je potreban kompromis. Ne može se trošiti novac, po Ustavu, bez eksplicitnog odobrenja Predstavničkog Doma.
Ekonomisti koji podržavaju slobodno tržište poput Peter Schiff-a iz Euro-Pacific Capital ističu da je "fiskalna litica" više fiskalna prepreka da se smanji brzina (op.pr. ležeći policajac) i da je smanjenje poreza, iako ekonomski nije mudro, mnogo manje opasno nego nastavljanje posuđivanja novca. To je Schiff rekao Fox Business Channel-u 15-tog studenog.
"Treba nam veća litica, ova je premala. Nema dovoljno smanjenja troškova. Ali, nažalost, rezovi u trošenju su trivijalni. Ustvari, to nisu pravi rezovi. To su jednostavno smanjenja u stopi povećanja. Ne želim da pojednostavljujem veličinu povećanja poreza, velika su, biće bolno. Nažalost, moraju biti. Moraju biti veća. Mi imamo ogromnu vladu. Trošimo bogatstvo. Ako želimo ogromnu vladu, ako želimo sve te besplatne stvari koje dobijaju mnogi, to košta. Nažalost, taj novac se ne može uzeti samo od bogatih. Mora se uzeti i od srednje klase i siromašnih radnika. Treba nam povećanje poreza za sve ako nećemo da smanjimo trošenje."
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.