Gotovo nezamijećeno, bar kada se radi o većini vlada, fundamentalistički islam ili salafistički džihadizam, počeo se širi po Njemačkoj, najuspješnijoj i najrazvijenijoj državi Europe i Europske unije. Ukorijenio se među nezadovoljnom i uglavnom nezaposlenom, mladom populacijom čiji roditelji ili bake i djedovi su većinom došli iz udaljenih turskih seoskih područja Anatolije ili islamskih regija Afrike kao 'gostujući radnici (gastarbajteri)', obavljajući slabo plaćene poslove u njemačkim čeličanama i drugoj teškoj industriji.
Godine 1982. tijekom tajnog sastanka u Bonnu s britanskom premijerkom margaret Thatcher, kancelar Helmut Kohl povjerio joj je plan da pošalje polovicu od tadašnjih 1,5 milijuna turskih useljenika natrag u domovinu držeći da, za razliku od Portugalaca, Talijana ili istočnih Europljana (npr. ljudi s prostora bivše Jugoslavije), Turci dolaze iz vrlo različite kulture i stoga se 'ne integriraju kako bi trebali'.
Kancelar Kohl je rekao da će '....tijekom sljedeće četiri godine biti nužno smanjiti broj Turaka u Njemačkoj za 50%, ali da to još ne može reći javno'. Ovaj podatak je iz zapisa od 28.listopada 1982.godine, a koji je objavio Državni arhiv Velike Britanije u kolovozu 2013.godine, kada je s njega skinuta oznaka tajnosti.
Do kraja desetljeća 21.stoljeća radikalni islam u Njemačkoj je postao izrazito glasan i uočljiv. U najvećoj raciji protiv muslimanskih ekstremističkih organizacija u povijesti SR Njemačke,14.06.2012.godine, Savezno ministarstvo unutarnjih poslova zabranilo je salafističku udrugu 'Millatu Ibrahim' i započelo kriminalističku istragu protiv Dawa FFM-a i DWR-a (Die Wahre Religion, Prave religije). Čelnici Milatu Ibrahima su uhićeni mjesec dana prije toga, u svibnju iste godine na prosvjedima u Bonnu, kada su članovi izboli nekoliko policajaca nakon što se jedan od vođa, Denis Mamadou Cuspert pojavio na YouTubeu pozivajući na džihad protiv njemačkog kancelara jer su se u Egiptu upustili u rat protiv islama.
Zastrašujući scenarij kojega su se grozile njemačke policijske snage sigurnosti i tajne službe počeo se ostvarivati- fanatični fundamentalisti, koji su odlazili u ratna područja Sirije i Egipta, sad se vraćaju u Europu, sa znanjem i iskustvom prekaljenih ratnih veterana. Zabrana organizacije Millatu Ibrahim bila je sprovedena u Berlinu, u Bavarskoj, u Hesseu, Hamburgu, Donjoj Saskoj, Sjevernoj Rajni-Westfaliji i Schleswig-Holsteinu. Oslonac za provođenje ove opsežne operacije je tvrdnja vlasti da je ta organizacija 'usmjerena protiv ustavnog poretka i koncepta međunarodne tolerancije'; organizacija je učila svoje sljedbenike da odbace njemački zakon i slijede islamsko šerijatsko pravo te da su 'nevjernici neprijatelji'.
2013. godine odvio se još jedan krug racija njemačke policije protiv radikalnih salafističkih organizacija u Sjevernoj Rajni-Westfaliji i Hessenu. Pravi uzroci jačanja radikalnog islama u Njemačkoj bili su puno dublji i zloslutniji nego što je većina pretpostavljala.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.