Panika se uvukla u redove Demokratske stranke nakon što je njihov kandidat za predsjednika SAD-a Hillary Clinton pala u bolesničku postelju u trenutku kada je trebala dodati gas u zadnjim tjednima izborne kampanje i nekako pobijediti Donalda Trumpa. Zdravlje je izdalo demokratsku kandidatkinju 11. rujna, što se neizbježno nameće kao povijesni simbol rušenja i padanja, no ne bi sad bilo pristojno o tome širiti priču.
Demokratskoj stranci, po svemu sudeći, dobro bi došao hitan dogovor na temu – što dalje? Da li sačekati da se Hillary oporavi od upale pluća i nastavi izbornu utrku ili je zamijeniti nekim drugim kandidatom? Tko bi mogao biti taj drugi? Joe Biden ili Tim Kaine? Ili možda Bernie Sanders?
Dan izbora 8. studeni nije više tako daleko, a može se reći i da je došao zadnji čas za eventualnu zamjenu u Demokratskoj stranci. Hillary Clinton vjerojatno neće uskoro dobiti preporuke liječnika za izaći van, putovati s kraja na kraj SAD-a, sastančiti po čitav dan, ne spavati, rukovati se s tisućama ljudi svakog dana i smijati se na silu. A sve to bi još bilo dobro poduprti teškim medikamentima i anestezijama, kakve se daju sportašima kada povrijeđeni i iscrpljeni igraju finale.
Logičnije bi bilo da bi liječnici osobi koja ima 67 godina posavjetovali nešto drukčiji tretman oporavka, nego Ronaldu. Recimo lagani doručak i čaj na jutarnjem suncu u vrtu, pa čitanje knjige u krevetu poslije ručka i večernju šetnju u prirodi, uz redovne kontrole, propisanu terapiju i puno sna. Bez mobitela i stresa. Dakle, dug i postepen oporavak. Najopasnije za pacijentkinju bilo bi da se slabost ponovi.
Konačna odluka o svemu tome je na Hillary Clinton, ali u Demokratskoj stranci već je upaljen alarm za uzbunu. Moglo bi se reći da njihova kampanja ulazi u fazu gerilske improvizacije, pa će tako predstojećeg vikenda izborni skup u državi Ohio umjesto Hillary Clinton odraditi Sanders i Elizabeth Warren.
Donald Fowler, koji je predsjedavao stožerom Demokratske stranke 90-ih godina upozorio je partijske kolege da što prije moraju imenovati zamjenu za Hillary Clinton. 'Danas do šest sati', izjavio je Fowler u ponedjeljak za 'Politico'. Elaine Kamarck, veteranka iz redova demokrata rekla je za isti portal da je pitanje alternacije 'široko otvoreno'.
Prema neimenovanom izvoru iz stranke, na koji se poziva Al Jazeera, demokrati su bacili oko na potpredsjednika Bidena. Međutim, problem je što on, kao ni spomenuti Tim Kaine nisu bili drugoplasirani na stranačkim izborima (primaries), nego Sanders. Posebna je priča što Biden nije niti želio ovu predsjedničku utrku, a Kain se fokusirao na borbu za potpredsjednički ured u administraciji Hillary Clinton.
Jedini od njih koji je javno pokazao želju da bude šef Bijele kuće bio je Sanders, a onda je glatko poražen od Hillary Clinton u stranačkoj borbi za nominaciju. Naknadno je javnost posumnjala u njenu pobjeda, kada se saznalo da su tijekom brojanja glasova u stožeru stranke mnogi glasovi koji su otišli Sandersu na kraju završili kod Clinton.
Predsjednica stranke Debbie Wasserman Schultz podnijela je ostavku u srpnju kada je WikiLeaks objavio više tisuća e-mailova visokih dužnosnika Demokratske stranke iz kojih se vidi da se stožer demokrata potrudio otarasiti se Sandersa kao kandidata. Ovaj se zbog toga najprije naljutio, a zatim je dao javnu potporu suparnici Clinton u borbi protiv Trumpa. Prema anketama, veći dio (navodno više od 80 posto) Sandersovih glasača utješilo je uvjerenje da će Clinton prihvatiti ponešto od njegovog ljevičarskog programa u zamjenu za podršku, pa su spremni za nju glasati.
Drugi manji dio glasača nije pristao na ovaj kompromis pa je ne mali broj Sandersovih pristalica najavio da neće glasati za Hillary. To je onaj dio američkih glasača koji nije povjerovao da je Hillary manje loš izbor od Trumpa. Oni bi možda glas dali za libertarijanca Gary Johnsona, 'zelenu' Jill Stein ili uopće ne bi glasali. Opravdano je pitanje da li bi oni glasali za Bidena ili Kainea.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.