Najbogatijih 400 ljudi na planetu uvećalo je svoj kapital tijekom 2014. godine za još 92 milijarde dolara dosegavši ukupnu vrijednost imovine od 4,1 trilijuna dolara, odnosno 4.100 milijardi, ili u prosjeku 10,25 milijardi po glavi bogataša.
Rast njihova bogatstva u prošloj godini premašio je rast GDP-a Njemačke koja je svjetski simbol za snažnu i potentnu privredu, a primjerice budžet Hrvatske 2014. iznosio je oko 20 milijardi dolara.
Dokaz da je ekonomska kriza samo produbila jaz između bogatih i siromašnih ilustrira podatak da su svjetski bogataši od 2009. godine do danas gotovo udvostručili svoj imetak, kako pokazuje Bloomberg Billionaires Index.
Najuspješniji u uvećavanju bogatstva u prošloj godini bio je kineski tajkun Jack Ma, suosnivač Alibabe koji je dodao čitavih 25,1 milijardu dolara svome saldu, dok je i dalje najbogatiji čovjek u svijetu Bill Gates sa 86,3 milijarde dolara imovine i zaradom većom od devet milijardi u 2014.
Jack Ma, bivši nastavnik engleskog jezika započeo je 1999. online trgovinski biznis od kuće i za 15 godina postao je najbogatiji Azijat.
Od šest milijardera koji su prošle godine uspjeli udvostručiti svoje bogatstvo, čak petorica su iz Kine, a veliki broj bogataša sa Bloombergove liste, kao i Jack i Gates, vole isticati da su filantropi koji izdvajaju ogroman novac u humanitarne fondove.
Američki investitor Warren Buffett, također filantrop, drugi je najbogatiji čovjek na svijetu koji je uvećao imetak na 74,5 milijadri dolara ili za cijelih 22 posto tijekom 2014. a svoje je bogatstvo više nego udvostručio od 2009. godine.
Buffettov poslovni model vrlo je jednostavan, naime on je kupovao infrastrukturne, prehrambene i medijske tvrtke u kojima je nemilosrdno rezao troškove na račun plaća i beneficija radnika, čime je enormno povećavao profit i svoj osobni imetak.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.