Portugalska stranka "Lijevi blok" (Bloco de esquerda) na ulicama Lisabona proslavila je nedavnu izbornu pobjedu sestrinske grčke Syrize potajno se nadajući da će ostvariti sličan uspjeh na izborima koji će biti provedeni kroz devet mjeseci.
Premda su i Grčka i Portugal među europskim državama takozvanog PIGS-a (zajedno sa Španjolskom i Italijom, ili PIIGSA, koji uključuje i Republiku Irsku) evidentne su mnoge razlike u tamošnjim ekonomskim, a prije svega političkim prilikama, zbog čega nije uputno izvlačiti prostu analogiju po kojoj bi se izbori u Portugalu trebali okončati pobjedom Lijevog bloka.
Lijevi blok je od osnutka 1999. godine parlamentarna stranka, koja danas ima osam saborskih mandata (oko pet posto glasova) na kojima se rotiraju 24 zastupnika, a zamjene se izvršavaju na temelju stručnosti pojedinaca za konkretna pitanja.
Najbolji rezultat stranka je zabilježila 2009. kada je osvojila 16 od 230 mjesta u portugalskom parlamentu.
Na izborima za Europski parlament (EP) prošle godine Lijevi blok osvojio je jedno od portugalskih 21 mjesta, na koje je imenovana Marisa Matias.
Upravo je ona prije nekoliko dana, posve mimo protokola dočekala u holu EP grčkog premijera Alexisa Tsiprasa, tijekom njegova posjeta Bruxellesu, da bi nakon toga priopćila da on priprema put u Lisabon.
Marisa Matias ocijenila je da bi države Iberijskog poluotoka trebale imati najviše razumijevanja za Grčku i pružiti joj snažnu potporu u razgovorima s EU o promjeni uvjeta za mjere štednje i vraćanje dugova. Gotovo istovremeno portugalski premijer Pedro Passos Coelho rekao je da nije zaprimio nikakvu službenu najavu da bi mu grčki kolega trebao doći u posjet.
Socijaldemokratski premijer Coelho, koji spretno vodi zemlju kroz teška vremena štednje, vrlo je otvoreno rekao što misli o Tsiprasovoj politici kada je ne spominjući naziv vodeće grčke stranke ocijenio da je to "priča za malu djecu".
On je u obraćanju novinarima na Portugalskom katoličkom sveučilištu u Lisabonu tim riječima opisao ideju da "zemlja koja, primjerice, ne želi otplaćivati svoje dugove želi povisiti plaće i da sniziti poreze", naglašavajući da ta država i dalje ima obvezu prema svojim partnerima.
Coelhova indignacija sasvim je razumljiva ako se ima u vidu da je ključna poruka njegove vlade za prethodne tri i pol godine bila "Mi nismo Grčka" što bi se moglo protumačiti kao "Mi smo poslušni", a jednako je upućivana Europi i pučanstvu u Portugalu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.