Nakon što su izbori ponovljeni na nekoliko izbornih lokacija, konačni rezultati su pušteni u javnost. Preko pola birača je izašlo na izbore, točnije 51.2% - to je 5.186.957 od ukupno 10.118.519 stanovnika s pravom glasa. No, službeni sirijski izvori dali su samo popis imena zastupnika koji su ušli u parlament, ne i kojoj stranci pripadaju. Još uvijek nije jasno da li će se taj detalj objaviti kasnije.
Konkretnu analizu parlamentarnih izbora donosi libanonski list Safir koji navodi da je vladajuća stranka Baath osvojila oko 60% glasova, dok
Među novim strankama u parlament svakako ulaze vođe stranke "Popularni Front" Qadri Jamil i Ali Haider, kao i Amr Osei - vođa stranke "inicijativa sirijskih Kurda".
Pro-vladin blok "Nacionalni progresivni front", u kojem se osim stranke Baath nalazi 10-ak manjih stranaka (lista dalje u tekstu) osvojio je ukupno 183 od 260 mandata, tj. 73%, prenosi RT.
Unatoč pozivima naoružanih pobunjenika na bojkot jučerašnjih prvih višestranačkih izbora u Siriji, prvi rezultati govore kako se desilo upravo suprotno - diljem zemlje izlaznost na biračka mjesta bila je izuzetno visoka i prema posljednjim informacijama nije zabilježen niti jedan veći incident.
Glasanje je trajalo jučer od 07:00 do 22:00 sata, kao i za vrijeme referenduma u veljači, konačni rezultati znati će se dan iza, tj. tijekom današnjeg dana.
Kako se i očekivalo, zapadni mediji poprilično loše su popratili izbore u zemlji. Novinska agencija AFP u posljednjem izvještaju o sirijskim izborima uopće ne navodi nikakve konkretne podatke, naslov je posvećen službenoj izjavi SAD-a koje nazivaju izbore u Siriji "smiješnima". Britanski BBC prenosi izjavu jednog od svojih izvjestitelja koji navodi da je izlaznost bila "oskudna".
No, službene informacije i ostali izvori govore o izuzetno visokoj izlaznosti birača. Službena novinska agencija SANA prenosi kako su izbori održani u "demokratskoj atmosferi" i kako nisu zabilježeni nikakvi veći problemi za vrijeme glasanja. Sirijska državna TV je jučer cijeli dan uživo prenosila izbore na preko 50 lokacija diljem zemlje. Izbore je popratilo oko 200 arapskih i stranih medijskih kuća.
Za 250 mjesta u parlamentu natjecalo se čak 7,195 kandidata. Točan broj osoba s pravom glasa je 14,788,644. Pravo glasa nemaju aktivni pripadnici vojske i policije. Šef izborne komisije, Khalaf al-Izzawi, potvrdio je kako će se rezultati objaviti tek kada svi glasovi prebroje.
Kineska novinska agencija Xinhua navodi kako su izbori bili nadzirani od strane nezavisnog komiteta, no također i od strane "100 intelektualaca i zakonodavaca iz stranih zemalja".
Izbori za parlament su direktan proizvod uvođenja novog Ustava kojeg je ove veljače odobrilo oko 90% birača. Višestranački izbori su prvi ove vrste nakon gotovo 50 godina apsolutne vlasti stranke Baath. Parlamentarni izbori ujedno su i potvrda reformi koje je započeo predsjednik Bashar Al-Assad (opširnije: Prošao sirijski referendum o novom Ustavu - sirijski narod odlučio: želimo reforme koje provodi Bashar al-Assad).
Najveća politička snaga u zemlji je tzv. "Nacionalni progresivni front" koji je zapravo koalicija više stranaka predvođena još uvijek vladajućom strankom Baath, stranke u NPF-u su slijedeće:
- Stranka Baath (na vlasti)
- Arapski socijalistički pokret
- Arapska socijalistička unija
- Sirijska komunistička partija (frakcija Khalid Bakdash)
- Sirijska komunistička partija (frakcija Yusuf Faisal)
- Socijal-demokrati
- Socijalistički sindikalisti
- Sirijska socijalna narodna partija
- Demokratska socijalistička partija
- Arapska demokratska unija
- Nacionalni pokret
Stranke izvan koalicije NPF:
- Popularni front za promjene i oslobođenje (glavna oporba)
- Nacionalna demokratska stranka solidarnosti
- Sirijska demokratska stranka
- Stranka nacionalnog razvoja
- Al-Ansar
- Demokratska Al-Taliyeh stranka
- Al-Shabab (prijevod: "mladež")
- Sirijska stranka za reformu i pravdu
- Souriya Al-Watan
Qadri Jamil je prošle godine posjetio Moskvu kao predstavnik političke opozicije u zemlji, pritom je naveo kako bi "svako uplitanje u život Sirije bilo jednako okupaciji", također je istaknuo "spremni smo napraviti sve da dođe do prestanka nasilja i da sjednemo za pregovore".
O gospodinu Qadri Jamilu zapadni mediji gotovo da uopće ne govore, unatoč činjenici da je možda upravo on u ovome trenutku glavni predstavnik legitimne opozicije u zemlji. Iz zapadnih krugova nastoji se stvoriti jedan potpuno krivi dojam da je opozicija u prvom redu predstavljena tzv. "Slobodnom Sirijskom Vojskom" i drugim militantnim kadrovima. Činjenica je kako u zemlji postoji snažna politička opozicija koja se protiv svakoj vrsti stranog uplitanja podjednako kao i aktualne vlasti u Damasku.
Ovo je jako dobra vijest za većinu stanovnika Sirije i jako loša za zapadne agresore koji još uvijek nastoje stvoriti uvjete za pretvaranje Sirije u novi ratni front. Jučerašnje prijetnje turskog premijera Erdogana samo još jednom pokazuju da se "Prijatelji Sirije" ne mire s novonastalim stanjem i stabilizacijom koja se pomalo vraća u sirijske gradove.
Qadri Jamil na sastanku s ruskim ministrom vanjskih poslova, Sergej Lavrovom, rekao je kako vjeruje da "Rusija može odigrati važnu ulogu u okupljanju vlasti i opozicije", pritom je također istaknuo kako Rusija promovira jedini pravičan put za rješenje krize, a to je da "narod Sirije sam odluči". Jamil i njegov Popularni Front glavna su opozicija u zemlji i nalaze se u zemlji, za razliku od pro-zapadnog SNC-a koji uopće nije stacioniran u Siriji nego u susjednoj Turskoj, točnije Istanbulu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.