Prijedlog predsjednika Europske komisije Jean Claude Junckera za osnivanje europske vojske, dočekan je s odobravanjem u Berlinu, s kategoričkim protivljenjem u Londonu i s čuđenjem u Parizu, dok se u Washingtonu nisu očitovali.
Juncker je u razgovoru za njemačke novine u nedjelju iznio ovu kontroverznu ideju navodeći da je formiranje vojske EU potrebno da bi se Rusiji pokazalo da je Europa 'ozbiljna u namjeri obrane europskih vrijednosti'.
Aleksej Meškov, zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova rekao je da je Rusija zainteresirana čuti objašnjenje što je to vojska EU.
'Bilo bi krasno znati o čemu govore dužnosnici EU, jer su se europski dužnosnici više puta dotakli te teme na različitim stupnjevima u zadnjih 30 godina', kazao je Meškov.
No, konfrontacija s Rusijom, naizgled je samo jedan aspekt Junckerovog prijedloga, dok se s druge strane nazire potreba Bruxellesa da na taj način istakne i neovisnost svoje vanjske politike, odnosno da se pokuša otrgnuti iz zagrljaja SAD-a.
'Takva vojska pomoći će nam kreirati zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku. Europska slika dramatično je oštećena kada je riječ o vanjskoj politici, jer izgleda da nas ne shvaćaju posve ozbiljno', kazao je Juncker, a ove njegove riječi mogu asocirati na neslužbenu izjavu Victorije Nuland zamjenice američkog državnog tajnika 'j*beš EU'. (Snimka razgovora zamjenice državnog tajnika Victorie Nuland i američkog ambasadora u Kijevu, frustrirana nedostatkom pritiska poručila: "J*beš EU")
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.