Skoro jedno od pet domaćinstava u SAD-u posjeduje studentski dug. Pew Research iz ranijeg kvartala pokazuje da je 22.4 milijuna domaćinstava, ili 19%, posjedovalo studentski dug u 2010-oj godini. Duplo više nego 1989.godine, a povećanje od 15% u odnosu na 2007. godinu. To je najveće trogodišnje povećanje studentskog duga u posljednja dva desetljeća. Sva domaćinstva koja posjeduju studentski dug i koja kupuju zlato i/ili srebro za "obrambeni financijski portfolio" sa ciljem smanjenja rizika "osobnog ekonomskog ratovanja" su u mnogo boljoj situaciji nego domaćinstva čiji portfolio čak niti ne zadržava kupovnu moć.
Recimo da je prosječna kamata na studentski dug 8%. Prosječan studentski dug je oko 26,000 dolara. Ali za potrebe analize neka bude 40 tisuća dolara. Srebro, u odnosu na cijenu iz 2002. godine od manje od 5 dolara, je povećalo vrijednost znatno više od 500%. To znači povećanje cijene od najmanje 50% svake godine. Osoba koja ima račun u banci, budimo konzervativni, je dobila 1.5% kamate na depozit dok je mjesečna inflacija u 2012. godini službeno oko 2-3%. To znači da onaj tko je diplomirao 2002. godine i imao srebra u vrijednosti od 10 tisuća dolara, a studentski dug mu je bio 40 tisuća, je u proteklih deset godina mogao ne samo platiti glavnicu nego i zaraditi 28 tisuća. A onaj tko nije investirao u srebro bi morao zaboraviti svijet konzumerizma i sam sebi uvesti mjere štednje.
U 2002-oj godini je 1000 unci koštalo samo 5 tisuća dolara.
Postoje dvije vrste dužnika. Oni iz imućnijih obitelji koji plaćaju ili ne mogu plaćati zajmove za privatnu školu i siromašne obitelji koje plaćaju ili ne mogu plaćati zajmove za zajednički fakultet i javni univerzitet. Studiju baziranu na Istraživanju financijskog stanja potrošača, sponzor su Federalne rezerve, dodatno potvrđuju noviji podaci FED-a koji pokazuju da su studentski zajmovi dostigli brojku od 914 milijardi dolara u kvartalu travanj-lipanj. Pew Report je pokazao da 20% najbogatijih domaćinstava, ili oni sa godišnjim dohodkom od 97,586 dolara ili više, su bili zaduženi do 31% od ukupne sume, povećanje od brojke od 28% u 2007-oj godini. Najsiromašnijih 20% domaćinstava također posjeduju više duga. Povećanje je sa 11% na 13%.
Recimo da je netko prošlog lipnja diplomirao s dugom od 40 tisuća dolara te danas kupio srebro za oko 35 dolara po unci sa svom svojom ušteđevinom od oko 1,500 dolara za 42 unce. Za nekoliko mjeseci, kada cijena srebra pređe stari rekord od 50 dolara, onaj tko investira u srebro može platiti 600 dolara za studentski dug i zadržati početnu investiciju.
To nije puno, obično jedna rata za mnoge studente dužnike.
Ali kao što je preminuli Bob Chapman jednom rekao, oko 0.8% populacije u SAD trenutno kupuje zlato. Recimo da jedna četvrtina tog broja kupuje fizičko srebro, 0.25% studenata dužnika. To znači da od 25 milijuna domaćinstava koja posjeduju studentski dug, 62,500 kupuju srebro. Ako s vremenom sakupe dovoljno srebra, vjerojatno je ne samo da će nadmašiti kamate na studentski dug (barem za one zadužene prije bilo kakvog povećanja stope), nego će imati i dodatnog srebra za budućnost.
Naravno, ovo nije financijski savjet nego samo razmišljanje što bi se moglo uraditi u vezi ovog velikog problema.
Novi podaci iz FED-a pokazuju da 11% studenata dužnika sada ne plaća dug.
Tablica: Postotak studenata koji ne plaćaju dug 90+ dana.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.