2011. je bila godina kada su građanima Europe uvedene brojne mjere štednje. Pod budnim okom MMF i EU-a nametnuto je rezanje plaća, mirovina i ukidanje brojnih socijalnih beneficija - uz sve veći porast nezaposlenosti.
Zašto je Europa odlučila tako žestoko udariti po vlastitom stanovništvu? Odgovor je vrlo jednostavno, da se kompenziraju ogromne količine novca koje su otišle u spas banaka nakon financijskog sloma 2008.
Da bi mogle banke u Europi danas i dalje veselo raditi, osmišljavati nove brandove, kampanje, maskote i baviti se omiljenim "sportom" - preuzimanjem tuđe imovine.
U isto vrijeme radnici jedva preživljavaju pod teškim mjerama štednje, sve kako bi bankari i njihova elita uživali u novoj renesansi.
2011. bila je iznimno teška, ali ako je suditi prema prvim ekonomskim podacima - aktualna 2012. biti će još i daleko teža.
Prvi statistički podaci izdani netom nakon Nove godine pokazuju kako se proizvodnja diljem Europe dodatno smanjila u prosincu, a to je već 5. mjesec u nizu. Kolektivno, među 17 članica Eurozone, gospodarski rast bio je izuzetno anemičan - u periodu između 7. i 11. mjeseca zabilježen je minimalni rast od 0,2 %. Ako gledamo cijelu Europsku Uniju, tj. svih 27 ekonomija, rast je bio gotovo identičan, 0,3%. Od rujna trend je bivao sve lošiji.
Jedina ekonomija koja bilježi znatan porast je Njemačka, dok su druge velike ekonomije poput Italije i Španjolske zabilježile znatan pad proizvodnje.
Proizvodnja u Francuskoj također je u opadanju, ponajviše zbog drastično smanjenje potražnje. Drugi najveći proizvođač automobila (1. je Volkswagen) PSA Peugeot Citroën zabilježio je pad prodaje od 29%. Drugi veliki francuski proizvođač, Renault, zabilježio je pad od 28% dok je u prosincu potražnja pala za čak 55%.
U Britaniji prodavači su objavili kako je period blagdanske kupovine jako podbacio. Zbog znatno smanjenje potrošnje građana u Britaniji bi ove godine samo u prodajnom sektoru posao moglo izgubiti između 30 i 40,000 zaposlenika.
U vrijeme prvog vala recesije 2009-09 bankrotirali su neki od najvećih britanskih prodajnih lanaca kao što su Woolworths, Zavvi i MFI. Predstavnici britanske gospodarske komore navode kako su danas uvjeti još i znatno lošiji nego su bili krajem 2008.
U velikom istraživanju BBC-a u kojem su sudjelovali 25 najistaknutijih britanskih ekonomista, samo dvoje bilo je toliko optimistično pa nije prognoziralo novu recesiju.
Većina ekonomista također navodi i veliku mogućnost raspada Eurozone.
Predsjednik britanskog ureda za budžet, Sir Alan Budd, rekao je kako je Britanija suočena s izborom između "produžene patnje ukoliko Euro preživi i potpune katastrofe ako ne preživi".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.