
Mađarska priprema značajan gospodarski sporazum sa Sjedinjenim Državama, potvrdio je premijer Viktor Orban. Ovaj dogovor dolazi u trenutku kada predsjednik Donald Trump prijeti uvođenjem carina na robu iz Europske unije. Orban je naglasio da su kineska ulaganja u Mađarskoj posljednjih godina nadmašila američka te da je potrebno uspostaviti ravnotežu.
Kina je 2024. godine bila najveći strani ulagač u Mađarskoj, dok je trgovinska razmjena s Pekingom dosegnula 14,5 milijardi dolara, prema podacima mađarskog Ministarstva vanjskih poslova. Istovremeno, trgovinska razmjena između Mađarske i SAD-a iznosila je oko 13,9 milijardi dolara. Vlada u Budimpešti već je poduzela korake za jačanje poslovnih veza s Washingtonom, uključujući imenovanje povjerenika za ulaganja te pregovore o novom sporazumu o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
Orbanova strategija gospodarske neutralnosti ostaje ključna unatoč jačanju odnosa sa SAD-om. Mađarska nastavlja suradnju s Rusijom, posebice u energetskom sektoru, unatoč sankcijama EU-a i SAD-a protiv Moskve. Najava novog gospodarskog sporazuma dolazi u kontekstu Trumpove politike davanja prednosti bilateralnim odnosima s pojedinim državama umjesto pregovora s Bruxellesom.