Zašto Elon Musk traži od svojih pratitelja na Twitteru da mu kažu treba li prodati 10% svog udjela u dionicama Tesle i zašto mu se odjednom tako žuri s plaćanjem poreza?
Elon Musk, glavni direktor najvrijednije automobilske kompanije na svijetu, Tesla, odlučio se za krajnje nekonvencionalni potez - svoje pratitelje na Twitteru upitao je, putem ankete, da mu kažu bi li bilo pametno da proda 10% svojih dionica Tesle (ima ih oko 170 milijuna) te tim novcem, između ostalog, plati poreze. Pritom je napomenuo kako će učiniti onako kako njegovi pratitelji odluče. Oko 60% njih poručilo mu je da bi trebao prodati dionice. Ukoliko to učini, a tvrdi da hoće, dobit će oko 21 milijardu USD. Očekivano, dioničari nisu zadovoljni jer se spekulira da bi to moglo smanjiti vrijednost dionice.
Musk pak poručuje kako ne prima niti plaću niti bonuse te je ovo jedini način kako može doći do novca. Musk očito ne voli imati "gotovinu u džepu", no kad bi htio bilo bi je u izobilju - naime, Elon Musk, kad se uzme u obzir vrijednost njegove imovine, odnosno udjela u njegovima kompanijama, je najbogatiji čovjek na svijetu s oko 250 milijardi USD. Čak i ako ovih 20-ak milijardi potroši na poreze i druge stvari (sugerirao je da će dati oko 6 milijardi USD za pomoć oko eliminacije gladi u svijetu, pod uvjetom da mu se prezentira adekvatan program) i dalje će biti najbogatiji čovjek na svijetu jer njegov rival Jeff Bezos se nalazi na 2. mjestu sa "samo" 215 milijardi USD.
Obojica, kao i drugi milijarderi, na meti su kritika zbog plaćanja premalog poreza. No, jedan od razloga zašto se Musk sada želi riješiti djela svojih dionica je kako ne bi morao platiti još veći porez. Naime, Demokrati u Senatu predstavili su nacrt zakona o oporezivanju milijardera, konkretno njihovih dionica i drugoj imovini s kojom se trguje. Cilj je namaknuti novac za Bidenove velike investicijske planove. Dakle, Musku je cilj platiti sada da ne bi uskoro morao platiti znatno više, a da itekako pazi na to da mu novac ne bi "odnijela država" pokazuje i činjenica da se prošle godine odlučio preseliti iz Kalifornije u Teksas (jer u Teksasu nema poreza na dobit).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.