Zapadni Balkan u Europskoj uniji, kad? Svi spominju potporu, a zatim i "nužne reforme", ali nešto se mijenja, Merkel sad na stol stavlja strateški interes

Njemačka kancelarka Angela Merkel ove godine odlazi u mirovinu, a tijekom godina često se interesirala za status zapadnog Balkana ne krijući želju za većom EU integracijom, no niz zemalja s ovog prostora i dalje je izvan bloka, izuzev Slovenije i Hrvatske, te je teško reći kada bi se to moglo promijeniti i hoće li uopće. Zemlje poput Crne Gore i Sjeverne Makedonije postale su zadnjih godina NATO članice, ali EU članstvo, unatoč njihovoj ambiciji, još se čini dalekim.
Tijekom jučerašnjeg dana Merkel je komentirala upravo ovu temu u razgovoru s novinarima, nakon održavanja virtualne konferencije s predstavnicima zapadnog Balkana, ističući kako vidi budućnost svih zemalja zapadnog Balkana u okvirima Europske unije te navodi kako postoje strateški razlozi za to.
"U interesu je Europske unije da se proces pokrene naprijed", istaknula je Merkel sugerirajući između redaka kako će u protivnom u ovim zemljama samo jačati utjecaj Rusije i Kine.
Na virtualnoj konferenciji pojavili su se šefovi Vlada Albanije, Srbije, Sjeverne Makedonije, Crne Gore i Kosova. Prisutna je bila i šefica EU komisije, Ursula von der Leyen. Svi od reda, uključujući i francuskog predsjednika Macrona, izrazili su potporu za ulaskom novih članica u EU, no u isto vrijeme navodi se kako iste moraju provesti nužne reforme. Zanimljivo je kako su te "nužne reforme" bile očito znatno manje kad je riječ o ulasku pojedinih članica u NATO savez.
Jasno, NATO je organizacija koja je prije svega podložna Washingtonu, a SAD se još uvijek znatno više brine oko rusko-kineskog utjecaja nego EU. Ipak, ako EU želi zadržati spomenute zemlje u svojoj "orbiti" morat će im izaći u susret jer iste su sve više u poziciji da mogu birati (iako je taj izbor i dalje čvrsto EU, pa čak i u Srbiji).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.