Zapad odbio Putinu čestitati na predsjedničkoj pobjedi, u Damasku slavlje ispred ruske ambasade
Nakon uvjerljive pobjede Vladimira Putina na predsjedničkim izborima u Rusiji, predstavnici zapadnih sila izbjegli su uputiti čestitku na osvajanju mandata.
Službena čestitka pobjedniku smatra se dio političkog protokola i šire diplomatske kulture, no izgleda kako je ovog puta anti-Putin stav toliko izražen da je čak i to izostalo.
Tako primjerice SAD u službenom pismu ne čestita Putinu već "ruskom narodu" povodom održavanja izbora: "SAD čestita ruskom narodu povodom okončanja održavanja predsjedničkih izbora i nada se suradnji s novoizabranim predsjednikom nakon što rezultati budu službeni i nakon što prisegne", stoji u izjavi koju potpisuje glasnogovornica Bijele kuće, Victoria Nuland.
Britanski mediji prenose kako je premijer David Cameron razgovarao s Putinom telefonski i pritom izjavio kako se nada ostvarenju "čvršćih veza", unatoč "razlikama i pojedinim zabrinutostima". Također, izbjegao je čestitati mu na pobjedi.
Catherine Ashton, ministrica vanjskih poslova EU, rekla je: "EU prima na znanje prve neslužbene rezultate predsjedničkih izbora u Rusiji koji govore o pobjedi Vladimira Putina", još jednom - ništa od konkretne čestitke.
Toplija reakcija ipak je stigla iz Njemačke, zemlje koja ima najsnažnije ekonomsko partnerstvo s Rusijom u regiji, njemačka kancelarka Angela Merkel čestitala je Putinu na pobjedi i potvrdila kako je Njemačka spremna i dalje razvijati snažne bilateralne veze s Rusijom.
Izbornu pobjedu također je čestitao i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy.
Među prvima koji su Putinu čestitali na pobjedi bili su predsjednici Venecuele, Irana, Sirije, Kine i Japana.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.