Vojni udar koji se mogao očekivati: Izveden je puč u Gvineji, siromašnoj zemlji zapadne Afrike koja - kao i brojne druge - leži na velikim prirodnim bogatstvima
Državni udar izveden je tijekom jučerašnjeg dana na prostoru zapadnoafričke države Gvineja. Puč je izvela vojska, odnosno elitne jedinice gvinejske vojske, preuzevši vlast u glavnom gradu Conakry i diljem zemlje. Na razini cijele države proglašeno je izvanredno stanje i policijski sat "do daljnjega". Dosadašnja politička vlast se uklanja, a upravljanje zemljom preuzima vojska.
Granice su zatvorene, predsjednik Alpha Conde je uhićen. Jutros se po pitanju vojnog udara oglasio i SAD osuđujući vojni udar. Također su sugerirali kako spremaju sankcije. "Ovime se potkopava put zapadne Afrike prema boljoj budućnosti", navodi se u izjavi američkog State Departmenta.
Izvori navode kako je puč izveo pukovnik Mamady Doumbouya, bivši francuski legionar i zapovjednik elitne vojne jedinice. Nakon uklanjanja predsjednika Condea s vlasti oglasio se putem državne televizije te rekao: "Nećemo više dati da politiku vodi jedan čovjek, vođenje politike ćemo dati narodu".
Ovakav ishod se slutio već neko vrijeme. Naime, Alpha Conde bio je na vlasti od 2010., a zadnji predsjednički izbori održani su prošle godine u listopadu. Conde, pošto je već odradio dva mandata, prema Ustavu nije imao pravo kandidirati se i za treći, ali je jednostavno pred izbore dao promijeniti Ustav. Od onda je situacija u zemlji napeta.
Gvineja, koja se nekoć zvala Francuska Gvineja, ima oko 12 milijuna stanovnika. Stanovništvo su većinom muslimani (oko 85%). Gvineja je nažalost još jedna u nizu tragičnih i tipičnih afričkih priča. Ima znatne prirodne resurse. Drugi je po veličini proizvođač boksita na svijetu, ima dijamante, zlato... ali njeno stanovništvo i dalje živi u velikom siromaštvu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.