Veliki bombaški napad na jemensku vojsku u glavnom gradu Sana'a - poginulo najmanje 50 vojnika
Najmanje 50 jemenskih vojnika je poginulo u velikom bombaškom napadu koji je izveden danas u glavnom gradu Sana’a, prenosi Press TV.
"Najmanje 50 vojnika je poginulo, a broj bi mogao rasti", potvrdio je jedan od jemenskih dužnosnika.
Napad se desio na glavnom gradskom trgu Sabeen gdje je vojska održavala pripreme za predstojeću vojnu paradu kojom se trebala obilježiti 22. obljetnica ujedinjenja južnog i sjevernog Jemena.
Današnji napad je najsmrtonosniji od kada je funkciju predsjednika u veljači preuzeo Abdrabuh Mansur Hadi. Novi jemenski predsjednik Hadi je preuzeo vlast 25. veljače u predsjedničkim "izborima" u kojima je on bio jedini kandidat, njegov dolazak na vlast snažno su poduprle SAD i Saudijska Arabija (opširnije: SAD dužnosnici hvale travestiju od izbora u Jemenu).
Podsjetimo, dugogodišnji predsjednik Jemena, Ali Abdullah Saleh, koji je bio na vlasti od 1978, bio je prisiljen odstupiti s funkcije nakon masovnih prosvjeda. Saleh je sišao s vlasti na način da mu je dat potpuni imunitet od bilo kakvog kriminalnog gonjenja. Prema nekim informacijama za vrijeme anti-vladinih prosvjeda, koji su počeli u siječnju 2011, poginulo je preko 2,000 ljudi. Saleh je prvo otputovao u SAD na liječenje, potom se iz SAD-a uputio u Etiopiju i u konačnici se vratio u Jemen na dan kada je novi predsjednik preuzeo dužnost. Zdravstveno stanje mu je navodno i dalje loše, CNN prenosi kako je danas ponovno primljen u bolnicu u glavnom gradu Sana’a.
U isto vrijeme u zemlji traju sukobi između vojske i islamskih militanata iz, navodno, redova Al-Qaede. Prema pisanju izvora Al Bawaba, Al-Qaeda je okupirala cijelu južnu pokrajinu Abyan i na njoj proglasila "Islamski Emirat". No, mnogi izvori upućuju kako radikalni militanti nemaju veze s terorističkom organizacijom Al-Qaeda - u izvještaju The New York Times-a spominju se "Islamisti", ali ne i Al-Qaeda.
U svakom slučaju, Jemen je destabilizirana zemlja, a današnji napad još jednom potvrđuje te činjenice. U širem pogledu, sukob u Jemenu je ogledni primjer "negativnih" posljedica koje proizlaze iz tzv. "Arapskog proljeća" koje, kako vrijeme odmiče, prestaje biti forsirani termin za "demokratizaciju" i poprima konotacije fundamentalizma i radikalizma.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.