Uzbuna u DR Kongu - pobunjenici napreduju prema važnom istočnom gradu Gomi
Vlasti Demokratske Republike Kongo proglasile su uzbunu nakon što je potvrđeno kako pobunjenici na istoku zemlje napreduju prema važnom gradu Gomi. Grad Goma nalazi se na samoj granici sa susjednom Ruandom. BBC prenosi izjavu svjedoka koji tvrde kako se pobunjenička vojska nalazi na svega 40 kilometara od grada.
Svjedoci također navode kako pobunjenici s "lakoćom" preuzimaju kontrolu nad selima i manjim gradovima, uz minimalan otpor službene vojske.
Pobunjenici na istoku zemlje već neko vrijeme su glavni problem za vlasti u Kinšasi. Prema najnovijim dokumentima UN-a, Ruanda direktno podupire vojno i financijski pobunu na istoku DR Konga. Glavni saveznik Ruande, SAD, pokušao je zaustaviti službenu objavu inkriminirajućih dokumenata (opširnije: Nova saznanja potvrđuju: Ruanda aktivno podupire pobunjeničke skupine u DR Kongu, SAD nastojao blokirati objavu dokaza). DR Kongo poziva međunarodnu zajednici da se osude potezi Ruande, no, za sada odgovora nema.
Prema izvještajima s terena, pobunjenici su zauzeli strateški važan grad Rutshuru, oko 70 km sjeverno od grada Gome. Za sada još nije jasno hoće li pobunjenici pokrenuti napad na sam grad, ukoliko se to dogodi, strahuje se od velike humanitarne krize.
Grad Goma na regionalnoj karti - nalazi se na samoj granici DR Konga i Ruande, oko 370,000 ljudi
Podsjetimo, pobunjenici su pokrenuli oružani ustanak protiv vlasti u travnju ove godine, svoj pokret su nazvali M23 prema propalom mirovnom sporazumu koji je potpisan 23. ožujka prije tri godine. Podržavaju odbjeglog Generala Bosco Ntagandu, koji je tražen od Haaškog Suda zbog ratnih zločina. General Ntaganda dolazi iz etničke skupine Tutsi - kao i većina vodstava u Ruandi koja mu direktno pomaže.
Kikaya Bin Karubi, ambasador DR Konga u Britaniji, rekao je prošli tjedan za BBC: "Istražna skupina UN-a objavila je prošli tjedan dokument u kojem se jasno navodi da je tzv. M23 pokret sastavljen od vojnika iz Ruande - to UN tvrdi, ne samo mi".
Spekulira se kako je zbog sukoba od travnja ove godine oko 200,000 osoba moralo napustiti svoje domove. Istočni dio države DR Kongo pogođen je ratovima već niz godina. Aktualni konflikt također je direktno vezan uz reperkusije genocida u Ruandi kada je pobijeno, od strane Hutua, oko 800,000 ljudi, većinom Tutsija. U tom periodu oko milijun pripadnika Hutua prešlo je u DR Kongo. Ruanda je od onda već dva puta napravila invaziju na DR Kongu ističući kako se žele obračunati s Hutu pobunjenicima koji se tamo nalaze. Etnički sukobi se odvijaju na istoku zemlje, jednoj od prirodnim resursima najbogatijih regija u cijeloj Africi - to je itekako bitna komponenta u sagledavanju aktualnog konflikta.
VIDEO: emisija VOA Africa, tema - General Bosco Ntaganda
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.