Unatoč protivljenju Madrida datum je određen: 1. listopada ove godine Katalonija će glasati o odcjepljenju od Španjolske
Autonomna španjolska regija Katalonija održati će 1. listopada ove godine referendum o odcjepljenju od Španjolske, potvrdile su danas regionalne vlasti. Odluku su donijeli unatoč žestokom protivljenju Madrida i pregovorima koji se oko ovog pitanja vode već mjesecima.
Predsjednik katalonskih vlasti, Carles Puigdemont, poručio je danas kako će se glasače na referendumu pitati: "Želite li da Katalonija postane nezavisna država u formi republike?"
Hoće li referendum proći? Gotovo je sigurno da hoće - na "probnom" referendumu, koji je održan 2014., oko 80% glasača izjasnilo se kako želi odcjepljenje od Katalonije. No, tek će se vidjeti kako će Madrid reagirati početkom listopada - sigurno ne pozitivno.
Vezano uz temu:
Ususret referendumu: Zašto je katalonska nezavisnost bespotrebna
Barcelona šarmira Europu: Hoće li Bruxelles priznati referendum u Kataloniji?
Nastanak moderne Španjolske i povijesni uzroci današnjih podjela u španjolskom društvu (1. dio)
Kraljevina Španjolska prolazi najveću krizu od kraja građanskog rata: Hoće li Katalonija uskoro postati nova europska država?
Hoće li tenkovi ponovno ulaziti u Barcelonu? Nezavisna Katalonija: skorašnji referendum koji će protresti Europu puno snažnije od Škotskog
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.