Ukrajinski parlament ponudio amnestiju za prosvjednike, opozicija odbila, SAD priprema sankcije
Ukrajinska Vlada ponudila je opoziciji treći veliki ustupak u svega dva dana, no opozicija sve odbija i ne odustaju od ideje rušenja predsjednika Janukoviča. Tijekom jučerašnje kasne sjednice parlamenta prihvaćen je zakon o amnestiji kojime bi se oslobodili svi uhićeni prosvjednici - zastupnici vladajuće stranke prihvatili su zakon, no zastupnici opozicije odbili su glasati.
U prijedlogu amnestije vladajuća stranka zauzvrat traži napuštanje zgrada koje se nalaze pod kontrolom prosvjednika, što opozicija odbija. Jedan od lidera prosvjednika, Vitalij Kličko, čak je rekao kako bi ovakva ponuda mogla dodatno pojačati tenzije.
Opozicija, koja ima snažnu potporu SAD-a i Europske Unije, nije zadovoljna unatoč činjenici da su do sada ukinuti sporni anti-prosvjedni zakoni, premijer Azarov je podnio ostavku koja je jučer i prihvaćena, a Janukovič je najavio i promjene Ustava kao i transformaciju Ukrajine iz predsjedničkeog u parlamentarni sustav.
Ovo znači da će se konflikt nastaviti i dalje - vlasti i predsjednik Janukovič do sada su ponudili sve, čak i premijersku poziciju liderima oporbe, osim odstupanja Janukoviča s vlasti. Opozicija ove ustupke očito ne vidi kao diplomatski pokušaj okončanja konflikta već Janukovičevu slabost, te će sada uprijeti još i snažnije u traženju njegovog odlaska s vlasti.
Prosvjednici podižu drvene stražarnice na barikadama
U isto vrijeme prosvjednici na barikadama, među kojima dominiraju radikalne desničarske skupine, sada su počeli podizati i drvene tornjeve-stražarnice. Osim centralnog gradskog trga i okolnih ulica i dalje pod okupacijom drže nekoliko državnih zgrada, kao i zgradu gradske vijećnice.
EU ministrica vanjskih poslova, Catherine Ashton, rekla je nakon jučerašnjeg sastanka s Janukovičem kako je "vrijeme da se počne s pravim dijalogom". Što bi trebao biti taj "pravi dijalog"? Odlazak Janukoviča s vlasti ili možda njegov pristanak da ipak potpiše EU trgovinski pakt? Jer u ovom trenutku izgleda kako su to jedine dvije opcije koje bi zadovoljile opozicija, a kada govorimo o "opoziciji", onda ne govorimo samo o prosvjednicima u centru Kijeva, već o cjelokupnoj Zapadnoj sferi od Bruxellesa do Washingtona.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.