U zoru Ženeve II sirijski Kurdi proglasili autonomiju - za glavni grad izabran grad Qamishli, određena 22 ministra: "Patimo još od ugovora u Lausanni 1923, ali to više nećemo dopustiti"
Danas počinje dugo očekivana mirovna konferencija Ženeva II u švicarskom Montreuxu. Po prvi put će se oči u oči susresti dvije zaraćene strane, no dan počinje s izvanrednim vijestima - nekoliko sati prije početka konferencije, na kojoj nemaju svoje zastupnike, sirijski Kurdi proglasili su autonomiju na sjeveru Sirije.
U proglasu se ističe kako će lokalno vijeće upravljati s tri administrativna okruga (Qamishli, Afrin i Kobani) na prostoru Zapadnog (sirijskog) Kurdistana. Nadalje, kurdska vlada imati će 22 ministra, uključujući ministre vanjskih poslova, obrane, pravosuđa i obrazovanja. U ministarstvima će biti zastupljeni Kurdi, Arapi i Asirci. Prvi izbori održati će se za 4 mjeseca. Za glavni grad ove autonomije, koja je nazvana Cizre Kanton, izabran je grad Qamishli koji se nalazi na granici s Turskom, preko puta grada Nusaybin.
Grad Qamishli na kartiProglas dolazi nakon sastanka Zakonodavne Skupštine Demokratske Autonomne Vlade Zapadnog Kurdistana na kojem su prisustvovale sve članice Skupštine koja se sastoji od ukupno 52 stranke, građanskih organizacija, omladinskih organizacija, pokreta žena i 15 nezavisnih pojedinaca.
Kurdi su inzistirali da njihova delegacija također bude nazočna na Ženevi II, no to im je odbijeno. Dominantna politička stranka sirijskih Kurda, Demokratska Unija (PYD), optužila je Saudijsku Arabiju, Tursku i SAD za blokiranje njihovog dolaska na konferenciju u Švicarsku.
Kurdi predstavljaju oko 10 do 15% stanovnika Sirije i njihov dosadašnji status u Siriji nikako nije bio praveden. Nad njima se nije vodio sistematski progon kao u susjednoj Turskoj, no Kurdi su u Siriji nepravedno desetljećima bili marginalizirani. Stoga je ovaj rat ujedno i povijesni trenutak za sirijske Kurde, trenutak koji ih dovodi na korak do tisućljetnog sna - formiranja države Kurdistan.
Istaknuli su se u borbi protiv pro-zapadnih militanata i bili su dugo vremena jedina borbena snaga protiv ovih skupina na sjeveru zemlje, nakon što se sirijska vojska povukla s ovih prostora. Postoje brojne informacije da su Kurdi postigli tajni sporazum s Vladom u Damasku o fomiranju autonomije te su zbog toga većina stali u borbi protiv militanata. No, ne svi - unutarnje podjele postoje i među Kurdima, neke stranke priklonile su se SNC-u te se danas nalaze u Ženevi kao dio njihove delegacije, ali većina taj savez odbacuje, kao i PYD.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.