U susret povijesnoj odluci američkog Kongresa: Obama naglo gubi potporu zastupnika, većina javno istupa protiv rata, znatan broj još uvijek neodlučno
Ono što se prije 10-ak dana desilo u britanskom parlamentu mnogi su nazvali trijumfom demokracije nad militarističkim jednoumljem. Jedan od najvećih neprijatelja Sirije, premijer David Cameron - koji je vidno uživao za vrijeme posjeta razrušenoj Libiji prije dvije godine, doživio je povijesni poraz od strane britanskih zastupnika koji su oborili njegove planove sudjelovanja u vojnom napadu na Siriju.
Ovaj događaj neminovno je snažno utjecao na konačni ishod najavljene agresije protiv Sirije. Nakon britanskog "ne" američki predsjednik Barack Obama i njegovi ratni planeri našli su se u izuzetno delikatnoj situaciji. Imajući vječno usta puna demokracije sada su zbog britanske odluke - i zbog drugih razloga - morali odustati od već pripremljenog plana brzog napada. Obama, kao i Cameron, ne krije svoje želje - javno je istaknuo kako želi napasti Siriju, no u istom govoru također je potvrdio kako će za napad tražiti odobrenje Kongresa. Prema američkom Ustavu, to je morao učiniti i 2011. kada je pokrenuo napad na Libiju, no nije to učinio. Ovog puta situacija je daleko delikatnija, riskantnija, opasnija, do te mjere da Obama radije ne bi bio odgovoran za potencijalno katastrofalne posljedice koje bi mogle proizaći iz ovakve kriminalne agresije.
Oči svijeta biti će kroz koji dan uprte u američki Kongres. Obama, Kerry i drugi najavili su kako će glasanje o napadu na Siriju biti održano "početkom idućeg tjedna". Glasanje će se vjerojatno održati već u ponedjeljak. Drugim riječima, pred nama je možda i zadnji "mirni" vikend - no, još nije sve gotovo. Naime, unatoč činjenici da su Obami podršku dali vodeći predstavnici Republikanske (John Boehner) i Demokratske (Nancy Pelosi) stranke u Kongresu, mnogi zastupnici protive se napadu na Siriju, a još veći broj njih je - i zbog toga će neizvjesnost biti sve do samoga kraja - neodlučan.
Podsjetimo, američki Kongres sastoji se od dva tijela: Senata i Predstavničkog Doma. Senat ima 100 članova, dok Predstavnički Dom ima 435. Da bi plan prošao Obama mora dobiti potporu i od Senata i od Predstavničkog Doma. Ono što se u ovom trenutku može zaključiti iz brojnih analiza u medijima, Senat će vjerojatno - mada ni to još nije sigurno - glasati za Obamin plan napada na Siriju, no, predsjednik će imati daleko veće probleme u Predstavničkom Domu - Obama ovdje treba najmanje 217 glasova kako bi njegov plan napada prošao.
Kako stvari stoje u Predstavničkom Domu? Brojke poprilično variraju od medija do medija. No, u svim analizama velika većina, za sada, ističe kako će glasati "protiv" rata. Prema CNN-u: 109 zastupnika planira glasati "protiv", svega 23 "za". No,čak 280 zastupnika u ovom trenutku izjašnjava se kao "neodlučno". Ovo može biti problematično, jer Obama - zajedno sa suradnicima i svom raspoloživom medijsko-propagandom artiljerijom - žestoko će lobirati za rat.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.