U "ratu protiv droga" u Meksiku u 5 godina ubijeno preko 50,000 ljudi - SAD žestoko protiv legalizacije u Centralnoj Americi
U tzv. "ratu protiv droga", koji već godinama bjesni diljem Centralne Amerike, samo u Meksiku je od početka velike vladine ofenzive 2006. ubijeno preko 50,000 ljudi, prenosi AFP.
Glavni potrošač ilegalnih narkotika na svijetu je SAD, koji se također, barem deklarativno, bori protiv organiziranih narko skupina.
Upravo po tom pitanju, američki potpredsjednik Joe Biden jučer je održao sastanak s regionalnim predsjednicima u Hondorusu.
Biden je naveo kako je SAD od 2008. do sada izdvojio 361 milijun USD zemljama Centralne Amerike u borbi protiv ilegalnih narko organizacija.
"Unatoč znatnoj recesiji, i dalje podupiremo rad inicijative za sigurnost Centralne Amerike. Od kongresa ćemo zatražiti da izdvoji dodatnih 107 milijuna USD u te svrhe".
Joe Biden na regionalnom sastanku u Hondorusu. SAD daje novce, ali ne žele legalizaciju koja bi mogla smanjiti nasilje.Biden je govorio o "zajedničkoj odgovornosti" i kako SAD aktivno radi na smanjenju potražnje droga na domaćem tržištu. Također je predložio da SAD od sada, zajedno s državama regije, održava redovne godišnje sastanke kako bi se procjenjivao napredak u zajedničkoj sigurnosti.
No, Joe Biden se uopće nije osvrnuo na žestoku debatu koja su upravo vodi diljem Centralne Amerike - predsjednik Gvatemale, Otto Perez, prošlog je mjeseca predložio da se droge legaliziraju, navodeći kako je to jedini način da se zaustavi nasilje u regiji. Perez je također istaknuo kako se SAD žestoko protivi takvoj odluci.
Vlade Paname, El Salvadora, Hondurasa, Kosta Rike i Nikaragve intenzivno razgovaraju o ovom prijedlogu.
Dok Joe Biden najavljuje "pomoć" od 107 milijuna USD, američki odjel za pravosuđe (US Department of Justice) procjenjuje kako je godišnja zarada od ilegalne prodaje droga oko 50 milijardi USD - i to samo u Meksiku.
Pojedini izvori optužuju meksičke i američke vlade da se bave pranjem novca i kako je cijeli "rat protiv droga" samo krinika za takve aktivnosti. Autor Frosty Wooldridge isti rat je slično opisao u svojoj kolumni pod nazivom "farsa od bilijardu dolara".
Zbog nasilja vezanog uz organizirane narko skupine, uz Meksiko, Gvatemala, Honduras i El Salvador postale su države s najvišom stopom nasilnih ubojstava.
Preko 90% kokaina koji stiže u SAD prolazi preko država Centralne Amerike, prenosi AFP.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.