Trumpove drastične carine potresaju svjetsko gospodarstvo: Brojne zemlje na udaru, naročito Europa, ali i siromašne zemlje Azije i Afrike, prijeti novi rast cijena i globalna ekonomska neizvjesnost

Najnoviji potez administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa, kojim se uvode povećane carine na uvoz robe iz gotovo svih dijelova svijeta, izaziva snažan udar na globalno gospodarstvo. Svjetsko se gospodarstvo, unatoč pokušajima oporavka nakon razdoblja rekordne inflacije, sada suočava s naizgled neizbježnim rastom cijena i novim valom neizvjesnosti. Mnogi analitičari upozoravaju da bi se takav preokret mogao brzo pretvoriti u novu recesiju, čime bi se sustav izgrađen nakon Drugog svjetskog rata našao pred ozbiljnim izazovom.
Prema Trumpovim najavama, SAD uvodi osnovnu carinu od 10% na sav uvoz, dok se za veće ekonomije i trgovinske partnere predviđaju još veće stope. Najpogođenije zemlje su Kina s čak 34% carine i Europska unija, koja će plaćati 20%. Značajan udar osjećaju i Japan (24%), Južna Koreja (26%) te brojne druge države u Aziji, Africi i Latinskoj Americi. Posebno se ističu iznimno visoke carine na manja tržišta poput Kambodže (49%), Laosa (48%) i Lesota (50%), što izaziva zabrinutost jer je riječ o siromašnijim zemljama s niskim udjelom uvoza na američko tržište, a sada će pretrpjeti velik ekonomski udar.
Trump je u Bijeloj kući objasnio da se radi o "recipročnim" carinama, tvrdeći kako će one potaknuti povratak proizvodnje u SAD i povećati prihode za vladu. No, prema brojnim ekonomistima, u praksi će prije svega doći do rasta cijena koji će opteretiti američke, ali i globalne potrošače, s mogućim dalekosežnim posljedicama za stabilnost međunarodnog tržišta. Agencija Fitch Ratings procjenjuje da će prosječna carina SAD-a, koja je 2024. iznosila 2,5%, porasti na 22% – razinu neviđenu od početka 20. stoljeća.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.