Tko je lukaviji, Kinez ili Crnogorac? O najskupljoj cesti na svijetu i kako Podgorica planira natjerati Bruxelles da podmire račun u Pekingu
Nije tajna da je kineski utjecaj na prostoru Balkana sve veći i veći, ponajviše zahvaljujući velikim infrastrukturnim projektima. I dok neki u Kini vide odličnog investitora drugi pak optužuju Peking da prakticira "diplomaciju dužničke zamke". Naime, Kina osim što izvodi sve radove je ujedno i glavni kreditor tih projekata. Kineski konkurenti, naročito SAD, tvrde kako Kina na taj način dovodi manje države u situaciju da teško mogu otplatiti svoje dugove, a zatim se taj dug "pretvara" u kineski politički utjecaj. Zapravo to nije ništa novo, svi "veliki igrači" operiraju po sličnom principu. SAD također, često još i u većoj mjeri, nastoji biznis transfomirati u politički utjecaj, no za razliku od Kine to nerijetko čine i svojom vojnom silom.
Današnja priča o Kini i infrastrukturnim projektima dolazi nam iz susjedstva, iz Crne Gore, i riječ je o vrlo zanimljivoj situaciji. Naime, Crna Gora je angažirala Kinu za izgradnju velikog projekta, autoceste prema Srbiji. No, sad na red dolazi plaćanje, a Podgorica će teško moći podmiriti sav taj trošak. Govoreći pak o trošku isti je popriličan. Štoviše, kako piše list The Financial Times, jedan kilometar ove ceste košta čak 23.8 milijuna USD što ovu cestu čini možda i najskupljom cestom na svijetu (!).
Prva rata trebala bi Kini biti isplaćena već u srpnju, a kad sve bude isplaćeno to će se itekako odraziti na samu stabilnost crnogorske ekonomije. Naime, procjenjuje se da će im javni dug s postojećih 65,9% skočiti čak na 80% zbog ove ceste.
Jasno, Podgorica bi voljela da može nekako izbjeći takvu situaciju, a njihovi dužnosnici zaključili su da možda i mogu. Koji im je plan? Jednostavan je zapravo - da njihov dug plati netko drugi. Tko? Europska unija! Zapravo crnogorski dužnosnici su već u više navrata od Bruxellesa tražili "pomoć" u plaćanju kineskog kredita koji iznosi oko 1 milijardu USD. I svaki put Bruxelles ih odbija, pa tako i jučer. Glasnogovornik Europske unije rekao je kako EU nema namjeru podmirivati dug Crne Gore prema Kini. "EU ne plaća kredite partnera koji su se zadužili kod trećih zemalja", rekao je.
Ali iz Podgorice su uporni. Prošle nedjelje crnogorski ministar financija Milojko Spajić ponovno se javio u Bruxelles. S istim zahtjevom. Ali s kojim argumentom? Zašto bi EU "spašavala" i podmirivala račune Crne Gore koja nije EU članica? Već u idućem komentaru ministra Spajića neke stvari će postati jasnije... "To je za njih mala, ali jednostavna pobjeda. Po pitanju infrastrukture ovisimo trenutačno o Kini. To je dramatična situacija iz geopolitičke perspektive", rekao je Spajić.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.