Strašan potres u Maroku i geopolitičke posljedice: Može li tragedija pomiriti dva naroda sjeverne Afrike?

Veliki potres pogodio je Maroko kasno u petak, a prema zadnjim informacijama poginulo je više od 2100 ljudi. To je najsmrtonosniji potres koji je pogodio Maroko još od 1960. godine - tada je poginulo čak do 15.000 ljudi. Taj potres usmrtio je oko trećinu stanovnika grada Agadir (koji se nalazi oko 140 km jugozapadno od aktualnog epicentra). Potres iz 1960. iznosio je 5.8 stupnjeva, što se možda ne čini puno, no razornu moć dala mu je činjenica da je bio vrlo plitak - na dubini od svega 15 kilometara ispod površine.
Potres u Maroku 1960. srušio je brojne zgrade.
Potres koji je pogodio Maroko u petak bio je, procjenjuje se, 6.8 stupnjeva, no bio je nešto dublje od onog iz 1960. godine - na dubini od 26 kilometara. Može se pretpostaviti da je zato broj žrtava ovaj put manji, iako više od 2000 mrtvih i dalje predstavlja ogromnu tragediju i ljudski gubitak, a ovo je najsmrtonosniji potres ove godine nakon onog devastirajućeg koji je u veljači pogodio pogranično područje između Turske i Sirije kada je, prema procjenama, poginulo i do 60.000 ljudi.
Za marokanski potres od petka se nažalost strahuje da će broj žrtava i dalje rasti, što je često slučaj kod ovakvih potresa koji se dogode na relativno teže pristupačnim područjima. Epicentar je bio kod manjeg gradića Ighil (populacija oko 5600 stanovnnika) u gorju Atlas (planinski lanac koji se proteže se uz obalu Atlantskog oceana i Sredozemnog mora u Maroku, Alžiru i Tunisu). Nadalje, prema zadnjim informacijama, oko 1400 osoba je teško ozlijeđeno i mnogi se nalaze u životnoj opasnosti.
Gradić Ighil je bio u samom epicentru - ovo su fotografije iz 2010. koje prikazuju način gradnje u ovom ruralnom i poprilično siromašnom dijelu kraljevine Maroko.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.