Stav Washingtona o ukrajinskom procesu varira od dužnosnika do dužnosnika: Marco Rubio kao "jastreb stare garde" okomio se na Rusiju – posljednja nada nervozne EU ili marginalna figura u novoj i moćnijoj Trumpovoj administraciji?

Marco Rubio, novi američki državni tajnik, svojim je izjavama o pregovorima o Ukrajini izazvao, malo je reći, pomutnju. Za razliku od ostalih visokih dužnosnika Trumpove administracije, Rubio je naglasio da će Ukrajina i europske sile svakako biti dio bilo kakvih "stvarnih pregovora" o okončanju sukoba u Ukrajini. To je u oštrom kontrastu s ranijim tvrdnjama Trumpovog izaslanika za Ukrajinu Keitha Kellogga, koji je sugerirao da EU neće imati utjecaj na pregovarački proces. Očito je da Trumpova administracija nema jedinstven stav o Ukrajini, a Rubio se čini kao glas "stare garde" (jastrebova) koja bi mogla biti ključna figura za slanje "umirujućih signala" prema Bruxellesu. Uz dogovor s Trumpom ili na svoju ruku? Za sad je teško reći...
Rubio je izjavio da su početni pregovori SAD-a i Rusije u Saudijskoj Arabiji samo "prilika za procjenu ozbiljnosti" Vladimira Putina po pitanju mira. No, u međuvremenu je procurilo da su američki dužnosnici već dostavili europskim partnerima upitnik o mogućem slanju trupa za provedbu mirovnog sporazuma. To sugerira da Washington ipak računa na europski angažman, ali pod američkim uvjetima. U tom kontekstu, EU postaje sve svjesnija da više ne može pasivno čekati "američke smjernice" dok Trump jasno daje do znanja da Bruxelles više nije prioritet.
S obzirom na Trumpovu strategiju, u kojoj prevladava bilateralni pristup prema Rusiji, Rubio bi se mogao profilirati kao sugovornik europskim čelnicima koji su sve nervozniji (i u velikoj su potrazi za nekim "od povjerenja" s druge strane Atlantika). Francuski predsjednik Macron hitno je sazvao summit europskih lidera nakon što je postalo jasno da SAD provodi jednu radikalno drugačiju politiku od prethodne Bidenove.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.