Stanje u Venezueli: opozicija se već sada sprema na nepriznavanje pobjede Chaveza na izborima
Bliže se predsjednički izbori u Venezueli - 7. listopada stanovnici će birati između Huga Chaveza i desničarskog guvernera Henrique Capriles Radonskija koji ima čvrste veze s državnom elitom.
Dr. Francisco Dominguez, šef centra za brazilske i latinskoameričke studije pri sveučilištu Middlesex University, ističe u kolumni za Huffington Post kako je opozicija, unatoč činjenici da je do izbora ostalo još preko mjesec dana, već sada odlučila o ishodu. Suočeni s brojnim anketama koje jednoglasno ističu kako će pobjednik, znatnom većinom u glasovima, biti Hugo Chavez, već sada pripremaju plan kako pokušati osporiti službene rezultate i prikazati ih nevaljanima.
Ricardo Hausmann, glavni ekonomski savjetnik Caprilesa, istaknuo je kako će njegova kampanja objaviti "vlastite rezultate, cijelom svijetu", prije no što službena nezavisna Državna Izborna Komisija Venezuele (CNE) objavi rezultate predsjedničkih izbora. Drugim riječima, ako rezultati ne budu išli njima u korist - a sve ankete govore da neće - opozicija jednostavno planira ne priznati pobjedu Chaveza i odbaciti cijeli izborni proces kao nevažeći. Ono što pritom zabrinjava je činjenica da bi takav potez vrlo vjerojatno mogli "napuhati" pojedini zapadni mediji koji su izuzetno neskloni aktualnom predsjedniku Chavezu. Podsjetimo se ovom prilikom izbora u Rusiji - kada je Putin pobijedio velikom većinom, tada je vođa promatračke misije OESS-a, Tonino Picula, istaknuo kako je "poanta izbora u tome da ishod bude neizvjestan". Nema sumnje kako će neki ovu, poprilično čudnu, logiku primijeniti i na Venezuelu. No, činjenica je da Hugo Chavez ima neospornu popularnost u narodu.
Eleazar Diza Rangel, urednik najčitanijeg lista u Venezueli, Ultimas Noticias, koji ne krije svoje simpatije prema anti-Chavez opoziciji, otvoreno pojašnjava kako je "cilj plana da se izbori proglase nevaljanima, ne dopustiti prepoznavanje volje naroda". Dr. Francisco Dominguez ističe kako, bez obzira kakve stavove pojedinac imao prema Chavezu, "njegov demokratski mandat je neupitan" te kako ne postoje nikakvi dokazi da su na prethodnim izborima zabilježene bilo kakve prijevare. Ovo će biti 15. izbori od kada je Chavez postao predsjednikom 1999. Do sada su svi izbori bili slobodni i pravedni, a to su potvrdila i međunarodna tijela uključujući i EU i OAS. Prošlog mjeseca, direktorica organizacije Carter Center, Jennifer McCoy, istaknula je kako je "sistem elektronskog glasanja u Venezueli jedan od najpouzdanijih na svijetu".
"Prava je istina da svaki pokušaj opozicije koja će vikati 'prijevara!' je zapravo nastojanje da prikriju vlastite političke nedostatke. Ankete provedene od najvećih kompanija jasno pokazuju da Hugo Chavez pobjeđuje s vodstvom od 15 do 27%. Odbijanje rezultata uoči Chavezove pobjede je tipično i konzistentno za desnicu Venezuele koja se složi nedemokratskim podvalama. Najpoznatiji je pokušaj bio kratkotrajni državni udar 2002 protiv demokratsko izabrane Chavezove vlade. Udar je odmah ukinuo demokraciju, sve dok nije poražen od strane masovnih demonstracija", ističe Dominguez te zaključuje - "Narod Venezuele ima svako pravo slobodno odabrati tko će im biti idući predsjednik. Njihova volja mora biti priznata i poštivana".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.