Specifična situacija koja ima smisla: SAD poziva Kinu da iskoristi svoj utjecaj i pomogne zaustaviti vladavinu vojne hunte u Mjanmaru
SAD je uveo trgovinske sankcije Mjanmaru ciljajući njihovo ministarstvo obrane i ministarstvo unutarnjih poslova kao i dvije korporacije koje su povezane s vojskom. Drugim riječima povećava se pritisak na vojnu huntu koja je 1. veljače ove godine izvela državni udar. Zadnjih dana su pak eskalirali sukobi prosvjednika i snaga sigurnosti, a do sada je ubijeno oko 50-ak prosvjednika.
Zanimljivo je spomenuti kako je glasnogovornik američkog State Departmenta, Ned Price, pozvao Kinu da upotrijebi svoj utjecaj i pomogne okončati vladavinu vojne hunte kako bi se vratila civilna državna vlast.
Za Kinu će ovo biti popriličan izazov. Pojedini diplomatski izvori navode kako Kina "nije zadovoljna s državnim udarom", no pitanje je koliko je spremna direktno se involvirati u situaciju kod svojeg susjeda. Činjenica jest da se Peking drži poprilično po strani, barem kad je riječ o javnim izjavama, glede aktualne situacije u Mjanmaru. Neki će reći da Peking zapravo aktivno procjenjuje koje uređenje u Mjanmaru im više odgovara.
S demokratski izabranim vlastima u Mjanmaru Kina je dobro poslovala te su pokrenuti neki veliki zajednički projekti. Riječ je o poslovima koje Peking nipošto ne želi izgubiti, a ovisno o tome vjerojatno će i djelovati.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.