Sirijska protuzračna obrana srušila američku bespilotnu letjelicu - kakva će biti reakcija Washingtona?
Tijekom noći stigle su vijesti kako je sirijska protuzračna obrana srušila jednu američku bespilotnu letjelicu u sirijskom zračnom prostoru. Američki dužnosnici neposredno nakon potvrdili su kako su "izgubili kontakt" s jednom bespilotnom letjelicom iznad sirijske provincije Latakija.
Sirijska državna novinska agencija SANA sinoć je objavila kratki izvještaj u kojem se navodi: "Sirijska protuzračna obrana srušila je neprijateljsku američku špijunsku letjelicu na sjeveru Latakije".
Uskoro su na sirijskoj državnoj televiziji objavljene i prve video snimke koje prikazuju olupinu srušene letjelice na kojoj su vidljivi i elektronički dijelovi. Neki pak sumnjaju u tvrdnju da se radi o američkoj letjelici pošto se na jednom segmentu snimke može vidjeti dio (baterija) na kojoj stoji oznaka "Made in EU" (proizvedeno u Europskoj Uniji).
Olupina srušenog dronaNo, nakon što je jedan neimenovani američki dužnosnik u razgovoru za Reuters potvrdio kako je SAD izgubio letjelicu iznad Sirije, očito je kako je riječ o istom dronu. Koristi li SAD u svojim letjelicama komponente proizvedene u Europskoj Uniji? Tako sugerira spomenuta snimka.
Kako će reagirati Washington?
Unatoč činjenici da se Sirija pretjerano ne buni na američku zračnu vojnu prisutnost u njihovoj zemlji (Damask je intervenciju protiv ISIL-a nazvao povredom suvereniteta, ali ostalo je sve na riječima), barem dok je ista usredotočena primarno na borbu protiv ISIL-a, i dalje je jasno da je SAD u Siriji ilegalano - nikada nisu dobili službeni poziv niti odobrenje od Damaska, a niti od strane UN Vijeća Sigurnosti.
Unatoč napetoj situaciji, i američkom anti-Damask stavu, do sada još nije dolazilo do direktnog sukoba između američke i sirijske vojske. Štoviše, moglo bi se reći kako je ovo prvi incident takve vrste. Ipak, nije za očekivati da će SAD sada koristiti ovaj incident za eskalaciju, ne u trenutku kada su napokon prihvatili činjenicu da će se s Assadom "morati razgovarati" (vidi: Rat, diplomacija i strategije ostvarenja američkih interesa: Faza dijaloga Obaminog predsjedništva na relaciji Havana, Teheran, Damask, Pjongjang).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.