Sirijska kriza - bez nadzora "željezne šake" eskaliraju stope kriminala diljem zemlje - udvostručio se broj provala, otmica, ubojstava i drugog kriminala
Novinska agencija AP prenosi kako su nekoć ulice Damaska bile pune ljudi sve do kasno u noć, no sada, nakon što zađe sunce, ulice su gotovo potpuno prazne - stanovnici se zaključavaju u svoje domove u strahu od krađa i otmica.
Broj provala, otmica i drugih kriminalnih radnji naglo je porastao - kriminalci u Damasku koriste svoju priliku dok se režimske snage krvavo bore protiv opozicije diljem zemlje, prenosi AP.
Službeni izvori iz Sirije tvrde kako u kriminalu učestvuju pobunjenici i vojni dezerteri. S druge strane opozicija tvrdi kako vlasti namjerno dopuštaju da bezvlašće hara ulicama. No, pravi razlog zbog eskalacije kriminala je najvjerojatnije činjenica da su vladine snage prezauzete drugim konfliktima.
17 tajnih i obavještajnih službi upravljalo je Sirijom s "željeznom šakom", a kriminala gotovo da i nije bilo, zbog straha od režimske brutalnosti, prenosi AP.
Kada je na Assada početkom krize izvršen međunarodni pritisak da oslobodi sve političke zatvorenike, vjeruje se kako je među njima bio znatan broj kriminalaca - uključujući ubojice i provalnike - uz neke političke zatvorenike, stoji u izvještaju Associated Pressa.
Nije tajna kako u sirijskim zatvorima ima još zatvorenih kriminalaca, no zapadne sile inzistiraju da su svi zapravo "politički" zatvorenici - ishitrenim potezom Assad je možda napravio veliku pogrešku i na slobodu pustio kadar koji je spreman izuzetno potencirati kaos koji se već i događa diljem zemlje.
Zanimljiv je detalj u izvještaju AP-a gdje se spominju ulice Damaska prije izbijanja krize u zemlji - bez obzira koliko strani mediji danas kritizirali Assadov režim i upravljanje "željeznom šakom" - aktualna situacija pokazuje da je taj pristup ipak većini stanovnika mirne ulice i osjećaj sigurnosti.
Generalni tužitelj u Damasku, Marwan Louji, navodi kako se "politički, teroristički i regularni" kriminal dvostruko povećao u 2011 u komparaciji s prethodnom godinom. Krađe na ulicama povećale su za 50 do 100%, navodi Louji. Ujedinjeni Narodi tvrde kako je diljem zemlje od izbijanja krize poginulo oko 8,000 osoba.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.