SAD uvodi "diplomatski bojkot" Olimpijskih igara u Pekingu, pridružuje im se i Australija, što to znači?
Početkom iduće godine održavaju se Zimske olimpijske igre u Pekingu, a iz SAD-a su već ranije u više navrata sugerirali kako bi mogli bojkotirati iste iako bi to dovelo do još znatno većeg raskola u odnosima. No, čini se kako je novi američki plan napraviti nešto na pola puta - naime, kako je jučer potvrđeno iz Bijele kuće, Bidenova administracija će pokrenuti diplomatski bojkot Olimpijade u Kini. Što to znači? To znači da nitko od američkih dužnosnika neće biti prisutan na igrama u Pekingu, ali će se američki sportaši smjeti natjecati.
Američki predsjednik Joe Biden prošlog je mjeseca rekao u razgovoru s novinarima kako razmatra diplomatski bojkot Olimpijskih igara u Kini. U isto vrijeme i demokratski i republikanski zastupnici - uključujući i šeficu donjeg doma Kongresa, Nancy Pelosi - pozivali su Bidena da to učini.
Koja je svrha bojkota? Iz Washingtona tvrde kako na taj način žele "skrenuti pažnju na kineska kršenja ljudskih prava".
Dakako, očekuje se da pojedini američki saveznici sad slijede primjer SAD-a, a prvi se već oglasio - iz Australije su poručili kako će i oni primijeniti diplomatski bojkot prema Olimpijskim igrama u Kini.
Potpuni bojkot igara se ne očekuje. Podsjetimo, zadnji put kada je SAD u potpunosti bojkotirao Olimpijske igre bilo je u ljeto 1980. za vrijeme administracije Jimmya Cartera. Tada su se ljetne igre održavale u SSSR-u, a bojkot SAD-a (i brojnih drugih zapadnih zemalja) uslijedio je zbog sovjetske invazije na Afganistan.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.