SAD i Britanija ne popuštaju u Siriji: "raditi ćemo izvan UN Vijeća Sigurnosti"
Kako se i očekivalo - nakon ruskog i kineskog veta u UN Vijeću Sigurnosti, čime se zaustavila implementacija Članka 7 - glavne predstavnice anti-Assad koalicije najavljuju kako ih blokada u UNSC-u neće omesti u njihovom kontinuiranom angažmanu s ciljem rušenja sirijske vlade. Američka predstavnica u UN-u, Susan Rice, odmah nakon zasjedanja istaknula je kako će SAD od sada intenzivnije raditi "izvan" jurisdikcije UN Vijeća Sigurnosti. Ova direktna infiltracija u drugu suverenu i teritorijalnu cjelovitu državu u potpunosti krši niz međunarodnih zakona i pojedini stručnjaci ističu kako je ovo uplitanje jednako deklaraciji rata.
Centralni problem aktualne situacije je činjenica da UN uopće niti ne opominje konkretne države koje javno ističu da su spremne raditi protiv Sirije izvan odobrenja UN Vijeća Sigurnosti.
Američka ambasadorica pri UN-u, Susan Rice, istaknula je nakon ruskog i kineskog veta: "Washington će sada pojačati angažman izvan Vijeća Sigurnosti kako bi se povećao pritisak na Assada i kako bi se pomoglo onima kojima je pomoć potrebna".
Glasnogovornik State Department-a, Patrick Ventrell, još je pojačao te izjave rekavši kako je "UN ruta samo jedan dio američke strategije u osiguravanju političke promjene u Siriji." "Imamo brojne partnere koji su spremni raditi izvan UN Vijeća Sigurnosti", istaknuo je Ventrell, prenosi AFP.
Činjenica da UN dužnosnici, pogotovo generalni tajnik Ban Ki-moon, uopće ne reagiraju na ovakve izjave je zabrinjavajuća i služi kao još jedna potvrda da su pojedini visokopozicionirani dužnosnici UN-a pristrani po pitanju aktualnog konflikta.
Nakon američke objave u kojoj su doslovno poručili da im UN Vijeće Sigurnosti - u kojem nisu u stanju progurati svoju politiku - ne znači previše, očekivano se istoj strategiji pridružila i Velika Britanija. Britanski ministar vanjskih poslova, William Hague, istaknuo je jučer u Londonu kako je Britanija spremna raditi izvan jurisdikcije UN Vijeća Sigurnosti i "pomagati pokret opozicije u Siriji".
"Svi ćemo raditi od sada više izvan Vijeća Sigurnosti i intenzivirati ćemo našu potporu sirijskoj opoziciji davajući im humanitarnu pomoć izvan UN Vijeća Sigurnosti", istaknuo je Hague, prenosi Voice Of America.
Pritom je, kao i uvijek do sada, istaknuo kako Britanija šalje samo tzv. "ne-smrtonosnu" pomoć. Drugim riječima "prljavi posao" prebacivanja oružja rade zapadne podanice u regiji - Turska, Katar i Saudijska Arabija, s time da posljednje dvije uopće ne kriju podatak da prebacuju oružje i novac u Siriju.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.