S Libijom u retrovizoru, Sirija moguća slijedeća stanica
Nuklearni nosač zrakoplova USS George HW Bush, navodno, je već usidrio ispred Sirije.
Kako se ultimatum Arapske lige koji je dala Siriji da potpiše prekjučer u Kairu dogovoren protokol o odobrenju arapske promatračke misije, približio kraju, a iz Damaska još ne stiže odgovor, mogućnost intervencije u Siriji raste, piše Russia Today.
U međuvremenu, Amerika i Turska pozvali su svoje građane da odmah napuste Siriju.
SAD je objavio izjavu u srijedu pozivajući američke građane da se "Odmah napuste zemlju, dok je komercijalni prijevoz dostupan."
Prema Jordanskim izvorima, na temelju Al Bawaba news agencije također se raspravlja o mogućem uvođenju "no-fly zone" nad Sirijom od strane Arapske lige s američkom logističkom potporom.
Prevladava snažan osjećaj deja vu, da se libijski scenarij ponavlja, piše Russia Today
Francuska se trenutno zalaže da se otvore humanitarni koridori u Siriji, kako bi se moglo dostaviti zemlji pod sankcijama, medicinske i druge vitalne potrepštine u zemlji. No, u odjeku NATO bombardiranja u Libiji, kritičari smatraju da bi to mogao biti izgovor za intervenciju.
S Libijom u retrovizoru, Sirija je, čini se, slijedeća stanica.
Francuska još jednom postaje prva zapadna država koja žustro predlaže međunarodnu intervenciju u Siriji sa svojim pozivima za nametanjem zone zabrane letenja " kako bi se zaštitili civili", a također i prvi snažno podržavaju oporbu Sirijskog Nacionalnog vijeća.
Jean Bricmont, autor knjige "Humanitarnost imperijalizma", kaže da je "Francuska zemlja u kojoj je humanitarna intervencija vrlo, vrlo popularna. Sarkozy je u toj ideologiji intervencije, čini se, još agresivniji nego Obama, iako on nema vojnu snagu da to učini sam."
Sarkozyu također treba dramatičan porast popularnosti na predstojećim predsjedničkim izborima u 2012.
Alex Korbel, politički analitičar, tvrdi kako Sarkozyjeva popularnost svaki put naraste kad govori o sirijskoj krizi.
Međutim, ono što francuska vlada smatra "uspjehom" u Libiji, ne čini se uspješnim za one koji žive u post-Gaddafi Libiji.
Nasilni sukobi između suparničkih,naoružanih skupina i dalje broje žrtve, uz visoku brojku poginulih u intervencijama NATO-a.
Oko 7.000 ljudi, muškaraca, žena i djece, zatočeno je u Libiji po privatnim zatvorima i logorima koji nisu pod kontrolom vlade, ni policije, ni sudova. Broj od 7000 je ono što navodi UN.
Postoje indicije da je stanje na terenu još mnogo gore.
I to je scenarij, koji se, kako analitičari upozoravaju, može ponoviti u Siriji.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.