Rusko povlačenje iz Hersona i mogućnost pokretanja mirovnih pregovora, mišljenja stručnjaka: Od eventualne ukrajinske popustljivosti oko uvjeta do nuklearne eskalacije u slučaju da Kijev krene u "oslobađanje Krima"
Hoće li nakon ruskog povlačenja iz Hersona na red doći mirovni pregovori? Mnogi raspravljaju o toj mogućnosti, a komentar je u razgovoru za Al-Jazeeru dao i bivši američki ambasador u Ukrajini, William Taylor, koji je ujedno i potpredsjednik Američkog instituta za mir (organizacija koja promiče okončanje sukoba kroz diplomaciju). "Ima smisla pričekati sada. Ukrajinske snage imaju zamah, napreduju dublje u regiji Herson i taj napredak će biti ono što će definirati uvjete za pregovore", rekao je.
Steven Pifer, iz think-tanka Brookings Institution, također je za isti izbor komentirao mogućnost pregovora. "Problem s pregovorima u ovom trenutku je u tome što Rusija nije još ponudila nikakve ozbiljne ponude. Ne može biti pregovora dok Rusija ne postane realna i uzme u obzir stvarnosti na bojišnici", rekao je Pifer.
U ponedjeljak je Zelenski pak naveo pet uvjeta za početak pregovora, uključujući obnovu teritorijalne cjelovitosti Ukrajine, progon ratnih zločina i naknadu za gubitke. Ovo nisu novi zahtjevi, ali ovog puta nije bilo riječi o ranijem vetu na razgovor s Vladimirom Putinom. Spomenimo pritom kako ovo donekle smekšano stajalište dolazi nakon što je Washington Post sugerirao da američki dužnosnici žele da Ukrajina signalizira otvorenost prema pregovorima - ali ne nužno da ih i započne (!).
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.