Ruski stručnjak iz Gamaleja instituta kritizirao Pfizerovo pozivanje na cijepljenje svaka 3 mjeseca: "Ono što Pfizer objavljuje sada više izgleda kao reklama za njihove neprodane proizvode"
Denis Logunov, zamjenik direktora ruskog Gamaleja instituta koji je razvio prvo cjepivo protiv koronavirusa na svijetu, Sputnik V, komentirao je aktualnu epidemiološku sitiaciju te se konkretno osvrnuo na izjave američke farmaceutske korporacije Pfizer koja poručuje kako će cijepljenje možda biti potrebno svaka 3 mjeseca. Kritizirao je takvu najavu - "Ne preporučamo to i smatram da nije potrebno. Ono što Pfizer objavljuje sada više izgleda kao reklama za njihove neprodane proizvode nego provjereno istraživanje. Za sada imamo tek srednja istraživanja i bilo bi suviše ishitreno opravdavati odluku da se ljude poziva masovno na cijepljenje svaka tri mjeseca", rekao je Logunov.
Naime, studija na koju se Pfizer poziva je ona objavljena u listopadu ove godine u kojoj se ističe kako učinkovitost u sprečavanju zaraze koronavirusom pada s 88% na 47% nakon šest mjeseci. No, ista studija također pokazuje kako je učinkovitost njihovog cjepiva u sprečavanju hospitalizacije i nakon šest mjeseci visokih 90%.
Unatoč tome u SAD-u i diljem Europe stanovnike se poziva da prime tzv. "booster" doze, odnosno treću dozu s ciljem bolje zaštite od potencijalne zaraze. U međuvremenu pojavio se novi soj omikron koji, prema aktualnim saznanjima, smanjuje učinkovitost cjepiva (pošto većina cjepiva cilja samo šiljak proteina koji je sada intenzivno mutirao), no brojne informacije sugeriraju kako je omikron znatno blaži soj od prethodnog delta soja.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.