Ruska vojska ulazi u Donbas: Moskva tvrdi da je riječ o "mirovnoj misiji", iznenađuje poprilično blaga prva reakcija Washingtona

Neposredno nakon što je sinoć priznao pobunjeničke republike Donjeck i Lugansk, ruski predsjednik Vladimir Putin izdao je naredbu za slanjem vojske u Donbas ističući kako se radi o "mirovnoj misiji". Jasno, takav potez se mogao i očekivati, ali ipak iznenađuje to da dolazi tako brzo. Ulaskom ruske vojske u Donbas zapravo je potvrđen narativ o tome da Rusija sprema invaziju na Ukrajinu. Putin je svoje razloge nastojao pobliže pojasniti za vrijeme jučerašnjeg dugačkog govora u kojem je, između ostalog, konstatirao kako Ukrajina "nije zainteresirana za mirovna rješenja" te kako žele "Blitzkrieg".
No, pitanje je koliko je to točno, odnosno jesu li se baš iscrpile sve druge mogućnosti da se Ukrajinu natjera na dijalog, odnosno na prihvaćanje mirovnog sporazuma iz Minska (koji je sad definitivno i potpuno mrtav). Rusija je mogla pokušati i na druge načine, ali ovako ispada da ni njoj nije više u interesu pomirenje između Kijeva i Donbasa.
Oglasio se sinoć i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski - poručio je kako je Ukrajina predana mirnom i diplomatskom putu te kako će slijediti samo takav put. "No, mi smo na svojoj zemlji, ne bojimo se nikoga i ničega, ne dugujemo nikome ništa i nećemo nikome ništa dati", rekao je. Ipak, ne izgleda kao da bi Kijev imao volje kretati u sukob s ruskom vojskom koja se već kroz noć počela raspoređivati na prostoru Donbasa. Pritom, očekivano, zaustavilo se i granatiranje koje je kroz zadnjih nekoliko dana postalo intenzivno.
Zanimljiva je pak reakcija Amerike - dužnosnik Bijele kuće rekao je u razgovoru za Reuters kako rusko slanje vojske u Donbas "ne predstavlja daljnju invaziju" te kako SAD neće zbog toga uvoditi dodatne sankcije Rusiji, no također smatra da bi Rusija mogla krenuti i u daljnju invaziju (odnosno prema Kijevu) svakog trenutka.
Moglo bi se reći da su ovo poprilično mlake reakcije Zapada, uz tek protokolarne osude, što je zapravo scenarij koji se donekle i slutio. Ispada da su mnogi već godinama otpisivali Donbas kao de-facto ruski teritorij, u najmanju ruku teritorij ruskog utjecaja. Kijev će pak biti uzdrman, čak i da Rusi ne krenu dalje, a pitanje je kako će Zelenski opstati na vlasti. Isto pak vrijedi i za aktualnu ukrajinsku politiku koja će se morati pomiriti s time da od Zapada neće dobiti previše pomoći kad "zagusti".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.