Rusija testirala sustave S-400 na prostoru vojne baze Alušuk
Rusija je izvela niz testova na raketnom sustavu S-400 na prostoru vojne baze Alušuk. S-400 je znatno unaprijeđena verzija S-300 sistema čija je proizvodnja već prekinuta. Kao i u slučaju prethodne verzije, S-400 sistem je izuzetno mobilan i može se postaviti u svega nekoliko minuta. Sistem se sastoji od nekoliko ključnih komponenti, uz uređaj za lansiranje, tu je zapovjedno mjesto i dva radara.
Jedan od radara nadzire nebo, tragajući za potencijalnim metama. Nakon što je meta identificirana, drugi radar je nastavlja pratiti. U isto vrijeme zapovjedno mjesto odlučuje da li želi eliminirati metu. "Vremenski period nakon detektiranja i odluke o eliminaciji može biti između nekoliko sekundi i nekoliko minuta, ovisno o situaciji", rekao je za RT potpukovnik Dmitry Belyatsky.
Sa S-400 sustavima planira se zamijeniti S-300. "S-300 ima sposobnost presresti mete ne više od 30 km, što nije dovoljno s obzirom da pokrivamo samo malo područje. No, kada podignemo kapacitet altitude, možemo pokrivati znatno veći teritorij. Nedavni konflikti, kao onaj u Libiji, pokazali su koliko je bitno imati snažne obrambene sustave, ne samo za prijetnje iz zraka, nego i iz svemira", rekao je Vladimir Evseev, direktor ruskog centra za političke i socijalne studije.
S-400 je u stanju rušiti mete na udaljenosti od 400 kilometara i na visinama od 60 kilometara. Jedna kompletna divizija može simultano pratiti do 36 meta i uputiti 72 rakete. Rusko ministarstvo obrane odobrilo je uporabu S-400 sustava 2007. Trenutačno na prostoru Rusije djeluje 7 divizija S-400 sustava s ukupno 56 raketnih sustava. Trenutačno se radi na verziji koja će biti namijenjena izvozu, ali još uvijek nema planova za prodaju. Rusija planira idućih 20 godina sustave S-400 imati samo za sebe.
Što se tiče prodaje S-300 sustava, Rusija je trebala prodati izvoznu verziju sustava Iranu. Dogovor o kupnji S-300 sistema bio je već potpisan s ruskom kompanijom Rosoboronexport, no, Rusija se kasnije povukla i odbila je posao. Zbog toga je Iran podigao i tužbu na Međunarodnum Arbitražnom Sudu u Ženevi. Prije nekoliko dana iranski ambasador u Moskvi rekao je kako će Iran odustati od traženja kompenzacije u iznosu od 900 milijuna USD zbog nepoštivanja ugovora, ukoliko Rusija ipak odluči isporučiti S-300 sustav.
Što se samog sustava tiče, nije poznato da li ijedna zemlja osim Rusije raspolaže sa snažnim raketnim sustavom, no, postoje navodi kako je verzija S-300 sustava prodana Siriji prije više godina.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.