Rezultati važnog sastanka u Pjongjangu: Sjeverna Koreja spremna je odbaciti nuklearno oružje ako SAD povuče vojsku s Poluotoka - dogovoren i summit na kojem će se susresti predsjednici Južne i Sjeverne Koreje
Južnokorejska delegacija sastala se tijekom jučerašnjeg dana s predsjednikom Sjeverne Koreje, Kim Jong-unom, u Pjongjangu i sudeći prema danas dostupnim informacijama ovo bi mogao biti vrlo značajan susret. Štoviše, sama činjenica da se delegacija iz Seula sastaje s Kimom već je sama po sebi značajna.
No, ono što su danas prenijeli južnokorejski diplomati još je i veće iznenađenje - naime, prema njihovim riječima, Sjeverna Koreja voljna je stupiti u pregovore sa SAD-om i to po pitanju odustajanja od nuklearnog naoružanja. Ukoliko je ovaj stav autentičan onda je riječ o znatnom zaokretu jer iz Pjongjanga su do jučer, doslovno, tvrdili kako nikada i ni u kojem slučaju neće odustati od svojeg nuklearnog arsenala.
Šef južnokorejske nacionalne sigurnosti, Chung Eui-yong, po povratku iz Pjongjanga također je poručio kako mu je Kim Jong Un osobno obećao da neće izvoditi ni nuklearne ni raketne testove dok traje aktualan dijalog s Južnom Korejom.
"Sjeverna Koreja pojasnila je kako nema razloga za posjedovanjem nuklearnog oružja ukoliko se vojna prijetnja Sjevernoj Koreji ukloni", istaknuo je Chung.
Dakako,vojna prijetnja na koju misli Kim Jong Un definitivno je američka vojna prisutnost u Južnoj Koreji. Hoće li SAD pristati na takav dogovor - povlačenje iz Južne Koreje u zamjenu za sjevernokorejsku de-nuklearizaciju? Teško, vrlo teško, no to je kvalitetan prijedlog Pjongjanga.
Još nekoliko važnih stvari se dogovorilo za vrijeme jučerašnjeg susreta: dogovoreno je kako će se idućeg mjeseca na prostoru demilitarizirane zone održati summit na kojem će se po prvi puta susresti predsjednici Južne i Sjeverne Koreje, Moon Jae-in i Kim Jong Un. Nadalje, otvorit će se direktna linija kako bi dvojica mogla razgovarati telefonski u svakom trenutku.
Što će SAD učiniti? Ako im je do eskalacije na Korejskom poluotoku, što se može iščitati iz Trumpovih militarističkih izjava, onda im ovo približavanje ne ide na ruku. Trump je putem svojeg Twittera jutros samo kratko komentirao cijelu situaciju: "Svijet gleda i čeka!".
Vezano uz temu:
Sjevernokorejski pristup i racionalnija strana politike Kim Jong Una
Složena geopolitika Olimpijade u Južnoj Koreji
Mir u Aziji na štetu SAD-a: Korejski detant ili kako zajedno nadigrati Trumpa
Korejski poluotok i proces denuklearizacije (veliki osvrt i kronologija iz 2013. godine)
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.